Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. máj. 2022Viola
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Úbytok arktického morského ľadu oslabuje permafrost
Úbytok arktického morského ľadu oslabuje permafrost
09.01.2020 14:55 Environetky
Čo ovplyvňuje rýchlosť topenia permafrostu?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.01.2020 14:55 Environetky

Čo ovplyvňuje rýchlosť topenia permafrostu?Neprítomnosť morského ľadu v Arktíde je úzko spojená s topením tamojšej trvalo zamrznutej pôdy - permafrostu. Na historické spojenie týchto dvoch fenoménov prišiel medzinárodný tím vedcov, ktorí skúmali jaskyne na Sibíri.


Vedci sledovali jaskynné útvary

Vedci preskúmali sibírske jaskyne, ktoré sa nachádzajú blízko hranice súčasného permafrostu. Počas svojej práce sa zamerali na nájdenie rôznych starovekých jaskynných útvarov, napríklad stalagmitov a stalaktitov, ktoré vznikajú za prítomnosti tekutej vody. Tieto útvary rástli len, keď bol permafrost roztopený. Vedci skúmali tvorbu jaskynných útvarov od obdobia spred 1,5 milióna rokov a zistili jej väčšiu súvzťažnosť s neprítomnosťou morského ľadu, než s vyššími teplotami.

 

Vedci z Oxfordskej univerzity skúmajú jaskyne

 

Čo ovplyvňuje topenie permafrostu?
Podľa autora štúdie Gideona Hendersona z Univerzity v Oxforde je pri topení permafrostu, ktoré ovplyvňuje aj teplejšie podnebie, značne rozhodujúce množstvo arktického morského ľadu. "Keď Arktídu zbavíte morského ľadu, je väčšia pravdepodobnosť, že sa permafrost roztopí," povedal. Vedci pracujú s teóriou, že keď morský ľad ubúda, tak sa z oceánu do atmosféry prenáša viac tepla a vlhkosti. Tento teplejší vzduch následne prechádza do vnútrozemia a padá ako dážď, čo vedie k topeniu permafrostu. Vyššia vlhkosť zároveň prispieva k väčšej snehovej nádielke na jeseň, čo zase znamená, že pod pokrývkou snehu sa drží viac tepla z leta, a to tiež destabilizuje permafrost.

 

Topenie permafrostu prispeje k otepľovaniu Zeme
Permafrost, ktorým je pokrytá zhruba štvrtina severnej pologule, obsahuje veľké množstvo uhlíka - zhruba dvojnásobok toho, čo sa nachádza v atmosfére. To sa však v dôsledku otepľovania spôsobeného klimatickými zmenami pravdepodobne uvoľní. Keď sa tento uhlík v podobe oxidu uhličitého a metánu dostane do ovzdušia, sám prispeje k zhoršeniu otepľovania Zeme.

 

 

Ako rýchlo nastane topenie?
Vedci predpokladajú, že v nadchádzajúcich desaťročiach bude Arktída bez letného morského ľadu a priame zahrievanie a izolácia snehom urýchlia stratu permafrostu. Ako uvádzajú, zatiaľ nedokážu datovať jaskynné útvary s takou presnosťou, aby vedeli zistiť, ako rýchlo nastane topenie. Tvrdia však, že ak sa to stane, bude to pre svetové vlády, ktoré sa snažia do polovice storočia dosiahnuť nulové emisie, znamenať značné problémy.

 

Riešením je znižovanie emisií
Podľa Hendersona musí úsilie o zníženie emisií uhlíka ísť ďalej, ako je stanovený cieľ. "Ak dosiahneme nulové emisie, stále tu môžu byť prírodné mechanizmy, ako je toto uvoľňovanie z permafrostu, ktorý emituje oxid uhličitý... takže možno zistíme, že potrebujeme ísť pod nulu - z ľudského uhla pohľadu, stabilizovať oxid uhličitý," vysvetlil.

 


 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Gabriela Nagyová

Foto:  Unsplash, Oxford UniversityNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok