Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. jan. 2021Vincent
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Filmový priemysel sa mení, nový koronavírus ublížil aj kinám.
Filmový priemysel sa mení, nový koronavírus ublížil aj kinám.
14.08.2020 07:58 Kultúra
Čo podľa kritika najviac otravuje mladých ľudí v oblasti filmu?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.08.2020 07:58 Kultúra

Čo podľa kritika najviac otravuje mladých ľudí v oblasti filmu?Podľa filmového kritika Jaromíra Blažejovského sa ani z dnešného filmového priemyslu nevytratilo podnecovanie k dialógom. V pokračovaní rozhovoru sme sa rozprávali s odborníkom z Masarykovej univerzity v Brne.


Čím je to, že staré filmy, staré klasiky, ako napr. Winnetou, má v sebe toľko posolstiev, toľko úžasných hlášok, ktoré sa divákovi dostanú do pamäte a formujú ho, kým v novšej dobe sa takéto filmy s popísanými atribútmi až tak nedarí robiť?

Filmy fungujú ako zdieľaný kód. Keď sa pred päťdesiatimi rokmi povedalo “ohnivý oř“, rozumeli všetci. Indiánov nahradili Hviezdne vojny, u nás s meškaním. Pri tých ma vždy premôže spánok, takže keď niekto hovorí “temná strana sily“, už sa toľko nechytám. Čím bol pro nás Winnetou, tým boli pro naše deti Pán prsteňov a Harry Potter. Teraz fičí franšízové štúdia Marvel. A keby so mnou chcel niekto hovoriť hláškami z Avengers, pokiaľ tam nejaké sú, nebudem mu rozumieť.

 

 

Fenomenálne sú aj lokálne projekty.

Kódy sú aj lokálne, v českých krajinách sa v sociálnej komunikácii uplatňujú Rýchle šípy, Jára Cimrman, ruská rozprávka Mrazík, paródia Limonádový Joe a z novej doby Pelíšky. Ale mladých ľudí otravuje, keď ich starí presviedčajú, že dávnejšie boli filmy lepšie a muzika krajšia. Pretože oni sa do romantickej minulosti, keď sa v kinách hralo Sedem statočných a Siedma pečať a statusovým symbolom bolo tranzistorové rádio, premiestniť nemôžu, žijú teraz.

 

 

Ako je možné, že doba, ktorá je plná podnetov, akoby sa stráca sama v sebe a filmová scéna prináša skôr zameranie na zábavu, ako na filmy, ktoré odkazujú aj vnútorné posolstvo, ktorým vzdelávajú, usmerňujú, inšpirujú a posúvajú?

Posolstvo nezmizlo, ale štandardizovalo sa a stalo sa súčasťou zábavy. Než by viedli k premýšľaniu, implantujú výrobcovia do filmov trendové kultúrne vzorce. V krajinách nášho regiónu, ktoré prešlo národným obrodením, dvomi svetovými vojnami, zmenami štátnych hraníc a niekoľkými revolúciami, bývalo umenie vrátane filmu priestorom pre dialóg, ktorý sa inak než skrze film, divadlo a literatúru ani viesť nedal.

 

 

A dialóg v dnešných priestoroch?

Toto poslanie tak úplne nezmizlo: najlepšie súčasné poľské, slovenské, maďarské, rumunské, srbské, bulharské, ruské filmy výzvu k dialógu stále v sebe majú. Ten môže byť ako zosilnený, tak zatienený vzájomne sa nerešpektujúcimi monológmi nenávisti na sociálnych sieťach.

 

Prečítajte si aj prvú i druhú časť tohto rozhovoru.reklama


Zdroj: Netky.sk Michal Albert

Foto:  Unsplash.comNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok