Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. jan. 2022Gejza
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Kiná strácajú svoj niekdajší význam.
Kiná strácajú svoj niekdajší význam.
01.08.2020 13:00 Kultúra
Čo predpovedal o filmoch Karl Marx a prečo filmárom neprekážajú prázdne kiná?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.08.2020 13:00 Kultúra

Čo predpovedal o filmoch Karl Marx a prečo filmárom neprekážajú prázdne kiná?O filmoch a o akutálnych zmenách vo filmovom odvetví sme sa na pokračovanie rozprávali s českým filmovým kritikom Jaromírom Blažejovským, ktorý pôsobí ako odborný asistent na Ústave filmu a audiovizuálnej kultúry Filozofickej fakulty Masarykovej univerzity v Brne.


 

Pán Blažejovský, v čom je najviditeľnejšia zmena v prístupe k tvorbe filmov dnes oproti minulosti? Prečo sa to takto stalo?

 

Digitálna revolúcia zľahčila natáčanie a zmenila distribúciu. Pribúda filmárov, kterým je ľahostajné, že ich dielo nikto v kine neuvidí. Tvoria pre internet, pretože sami už tiež do kina nechodia.

 

 

Súvisí zmena filmov len s technickým zabezpečením, väčšími možnosťami?

 

Elektronická komunikácia zmenila mozgy. Mladí mutanti dokážu spracovávať informácie rýchlejšie, ve väčšom objeme a v režime multitaskingu. Keď behom univerzitnej prednášky prechádzajú facebook, zároveň odpovedajú na e-mail a k tomu píšu diplomovku, nemajú čas prežívat atmosféru filmu, ktorý pri tom všetkom navyše sledujú. Registrujú dejové dáta, nie však tempo a náladu. Proti tomuto trendu se pred asi dvadsiatimi rokmi rozvinul štýl pomalého filmu.

 

Prispôsobujú sa filmy svojim divákom, alebo diváci sú ovplyvnení filmami?

 

Už Karl Marx objavil, že spotrebu určuje výroba, nie naopak. Audiovizuálny priemysel  presviedča publikum, že má chcieť práve to, čo mu tento priemysel ponúka.

 

 

Na čo vo filmovom svete čakáte v najbližšej dobe? Čo sa v blízkom čase môže zmeniť?

 

Nečakám nikdy na nič, všetko ma vždy nečekane dostihne. Koronavírus ohrozil inštitúciu kina ako miesta zdieľaného zážitku v najlepších technických podmienkach. Potvrdilo sa, čo mnoho ľudí praktizuje dlho: že bez kina se dá žiť. Už som si pomyslel, že to tiež zabalím a budem sa zaoberať len starými filmami. Niekoľko nových premiér ma už ale od tej doby v kine dostihlo.

 

Pokračovanie nabudúce.

Prečítajte si aj rozhovor so scenáristom Vladom Javorským.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky.sk Michal Albert

Foto:  Unsplash.com/Nick Cooper/Miikka Luotio/Maximilian SchefflerNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok