Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. júl. 2020Patrik
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Potkan je prvým z 12 znamení v čínskom horoskope, čo znamená nový začiatok.
Potkan je prvým z 12 znamení v čínskom horoskope, čo znamená nový začiatok.
24.01.2020 10:50 Relax
Čo prinesie lunárny rok pod taktovkou kovového potkana?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.01.2020 10:50 Relax

Čo prinesie lunárny rok pod taktovkou kovového potkana?PEKING - Nový lunárny rok, nazývaný aj čínsky Nový rok, je pre Číňanov na celom svete najdôležitejším ľudovým sviatkom. Nový kalendárny lunárny rok sa začne 25. januára 2020, skončí 11. februára 2021 a bude rokom kovového potkana.


Nový čínsky rok sa spája aj s cestovaním, pretože tento deň je príležitosťou na stretnutie jednotlivých členov rodín. V krajine však aktuálne uzavreli už desiatku miest v snahe zamedziť šíreniu nového zhubnému vírusu. V uzavretých zónach žije celkovo vyše 30 miliónov ľudí.

 

Nový koronavírus, označený ako 2019-nCoV, si v Číne podľa oficiálnej bilancie vyžiadal už takmer tri desiatky životov a potvrdených bolo vyše osem stovák prípadov nákazy.

 

 

Oslavy zorganizoval aj Konfuciov inštitút v Bratislave

Lunárny Nový rok sa v Číne oslavuje už mnoho tisíc rokov. Okrem Číny ho oslavujú aj ďalšie krajiny juhovýchodnej Ázie - Kórea, Japonsko, Indočína či Malajzia a Indonézia. Tento rok však jeho hromadné oslavy budú v Číne v dôsledku šírenia vírusu značne obmedzené.

 

Konfuciov inštitút pri Univerzite Komenského v Bratislave informoval, že oslavy Nového čínskeho roka zorganizoval 18. januára tohto roku v Dome kultúry Zrkadlový háj v Bratislave-Petržalke.

 

Medzi najdôležitejšie aktivity osláv čínskeho Nového roka patria zdobenie domov a bytov, organizovanie rodinného stolovania, účasť na ohňostrojoch, darovanie červenej obálky s peniazmi alebo hra či tanec s drakom.

 

V starej Číne sa mesiac skladal z troch dekád nazvaných sün. Jedna dekáda sa skladala z desiatich dní (nebeské kmene) - ťia, ji, ping, ting, wu, ťi, keng, sin, žen, kuej.

 

Jeden rok mal, podobne ako kalendár západnej civilizácie, 12 mesiacov. Tie mali svoje znaky, tzv. pozemské vetvy. Každá vetva bola pomenovaná ešte po nejakom zvierati: potkan (šu), byvol (niou), tiger (chu), zajac (tchu), drak (lung), had (še), kôň (ma), koza (jang), opica (chou), kohút (ťi), pes (čchüan) a prasa (ču).

 

 

V Číne sa príchodu nového roka hovorí aj jarný sviatok

Keď na Taiwane v roku 1912 oficiálne zaviedli gregoriánsky kalendár, označenie Jarný sviatok sa udomácnilo ako najvýraznejšie odlíšenie čínskeho Nového roka od západného Nového roka (1. január), ktorý bol neskôr označený za Prvé ráno.

 

Dátum čínskeho Nového roka je pohyblivý. Môže pripadnúť na ktorýkoľvek deň medzi 21. januárom a 20. februárom.

 

Na rodinné sviatky, trvajúce 14 dní, pripravuje každá domácnosť tradičné bábky a obrázky a zdobí nimi dom. Nechýbajú misy s pomarančmi a mandarínkami. Posledný večer pred čínskym Novým rokom celá rodina spoločne večeria a potom sa všetci rozhovárajú a bavia až do nasledujúceho rána. O polnoci otvárajú dvere a okná príbytkov, aby starý rok mohol odísť. Ráno na Nový rok ľudia navštevujú svojich príbuzných so želaním všetkého najlepšieho.

 

Čo prinesie kovový potkan?

Potkan je prvým z 12 znamení v čínskom horoskope, čo znamená nový začiatok. Rok je priateľský k novým projektom, zvykom, vzťahom i priateľstvám, potkan tiež symbolizuje plodnosť či už v doslovnom zmysle, alebo v prenesenom ako plodné projekty a nápady. Čínska filozofia spája toto znamenie s materiálnym úspechom, luxusom i dobrodružstvom, ako aj vitalitou a inteligenciou. Na tento rok navyše pripadá element kovu, ktorý v spojení s potkanom prináša produktivitu, intezívnosť a prílev energie, čo ti pomôže dosiahnuť všetko to, na čo si sa dlho odhodlával. Aj keď by však človek mal využívať nové príležitosti, ktoré mu rok ponúkne, mal by sa stále správať zodpovedne a udržať svoj život v zdravej rovnováhe.

 

Každý deň slávnostného dvojtýždňového obdobia má svoje zvyky

Napríklad na piaty deň spravidla každý zostáva doma - nikto nechodí na návštevy, pretože podľa niektorých to prináša nešťastie. Na siedmy deň sa jedia pre dlhý život dlhé rezance.

 

Oslavy sa končia Sviatkom lampiónov, ktorý je spojený s ohňostrojmi a dračími tancami.reklama


Zdroj: TASR/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok