Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. sep. 2020Edita
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
V Poľsku ostatne často protestovali proti zmenám v súdnictve.
V Poľsku ostatne často protestovali proti zmenám v súdnictve.
05.08.2020 16:00 Zahraničie
Čo sa po odhalení plagiátorstva deje v Poľsku?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.08.2020 16:00 Zahraničie

Čo sa po odhalení plagiátorstva deje v Poľsku?Naši severní susedia nemajú so záverečnými prácami politikov až také problémy, ako sú v iných krajinách. Podľa poslanca poľského sejmu Jacka Czerniaka je plagiátorstvo veľmi vážny problém, ktorý sa týka viacerých oblastí života, a to nielen v regióne strednej Európy.


Poslanec za ľavicový poslanecký klub pripomína, že v krajine medzi Baltským morom a Tatrami je tvrdý zákon. Kto sa tu totiž dopustí privlastnenia diela, alebo klame v otázke autorstva diela, „v súlade s článkom 115 zákona zo dňa 4. februára 1994 o autorskom práve a príbuzných právach“ môže byť potrestaný odňatím slobody až do troch rokov.

 

Účinný nástroj

Podľa vyštudovaného politológa je toto veľmi dôležitý nástroj, ako nečestnému akademickému konaniu uniknúť. „Vyplýva z toho, že podľa zákona je v našej krajine plagiátorstvo dosť tvrdo trestané,“ povedal s tým, že problémom teda nie je samotné potrestanie vinníka, ale jeho odhalenie.

 

 

Politický boj?

Napriek hrozbe väzenia sa prípady plagiátorstva občas objavia. „Najčastejšie sú to aj tak len podozrenia, ktoré sa v neskoršie nepotvrdia,“ prezradil ľavicový politik a dodal, že proti všetkým formám krádeží duševného vlastníctva je potrebné náležite bojovať. „Ale nie je možné opierať sa jedine o podozrenia, keďže vieme, koľko veľa konfliktov je v poľskej politike. A takéto podozrenia často môžu byť len formou politického boja,“ dvihol varovný prst.

 

 

Politik je príkladom

Jacek Czerniak dopĺňa, že v prípade, ak je plagiátorstvo potvrdené, nevyhnutné je umožniť delikventovi vyjadriť sa pred súdom a verejnosťou. „Navyše, okrem právnej zodpovednosti, ktorá sa dotýka každého občana, verejná osoba nesie ešte špeciálnu zodpovednosť za svoje kroky,“ dodal s tým, že politik je predsa reprezentantom občanov a plagiátorstva sa teda dopustiť nesmie za žiadnych okolností.

 

 

Imunita

Poľskí poslanci si stále užívajú poslaneckú imunitu, ktorá bola aj na Slovensku dlho predmetom vášnivých diskusií. „Z morálneho pohľadu sú povinní z pozície odstúpiť a prijať trest. Vo verejnom priestore predsa nie je miesto pre osoby, ktoré úmyselne kradnú duševné vlastníctvo niekoho iného,“ uzavrel 55-ročný rodák zo Świdnika.

 

Niekoľko rokov je na súde prípad bývalého štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia z čias vlády dnes už opozičnej Občianskej Platformy.reklama


Zdroj: Netky.sk Michal Albert

Foto:  Unsplash/TASR/APNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok