Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. mar. 2021Tomáš
BratislavaBratislava -2°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
17.02.2017 08:53 Domov
Colníci uložili pokuty za viac ako 100-tisíc eur
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.02.2017 08:53 Domov

Colníci uložili pokuty za viac ako 100-tisíc eurBANSKÁ BYSTRICA – Porušovanie predpisov v Banskobystrickom kraji sa dialo aj v uplynulom roku.


 Ich odhalenie sa darilo aj vďaka občanom, ktorí nahlasujú podnety prostredníctvom aplikácie „Pokladnica“. Vo viacerých prípadoch išlo o nedodržiavanie zákona o elektronickej registračnej pokladnici (ERP) a porušovanie práv duševného vlastníctva. Podľa hovorkyne Colného úradu Banská Bystrica Kataríny Podhorovej v roku 2016 vykonali banskobystrický colníci v rámci svojho kraja 975 kontrol zameraných na dodržiavanie zákona o ERP.

 

Cieľom kontrol bolo najmä zistiť, či obchodníci riadne evidujú prijaté platby od zákazníkov do elektronických registračných pokladníc a či im následne vydávajú pokladničný doklad, ktorý spĺňa náležitosti podľa zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Takmer v polovici prípadov zistili porušenie zákona, za čo boli obchodníkom uložené pokuty za viac ako 100-tisíc eur.

 

„Okrem porušovania zákona o ERP sa v narastajúcom trende porušujú práva duševného vlastníctva. Banskobystrickí colníci na Pobočke colného úradu Banská Bystrica Pošta v roku 2016 zaistili 574 poštových zásielok, ktorých obsahom bol tovar podozrivý z porušenia práv duševného vlastníctva. Vo všetkých prípadoch išlo o fyzické osoby nepodnikateľov, preto nikto nebol riešený ani v priestupkovom konaní, nebol tam úmysel, skôr neznalosť, resp. oklamanie zákazníka predajcom a teda aj odosielateľom,“ doplnila pre SITA


Mnohí s úmyslom ušetriť, nakupujú cez internet v domnienke, že táto kúpa ho vyjde oveľa lacnejšie. Nie vždy sa to oplatí. Veľkú časť zásielok najmä z Číny, Singapuru a Indie tvorí tovar, u ktorého môže vzniknúť podozrenie z porušovania práv duševného vlastníctva – ide o falzifikáty. Ak oprávnená osoba pri takomto tovare potvrdí, že ide o falzifikát, svoj tovar v lepšom prípade už neuvidí. V horšom prípade hrozia vysoké pokuty, prípadne až možnosť trestného stíhania.


„Pokiaľ teda chcete niečo objednať cez internet, je múdre sa vopred informovať, čo je možné si cez e-shop objednať a bez problémov poslať, bez toho, aby sme mali problém so zadržaním zásielky alebo dokonca s trestným stíhaním,“ upozornila Podhorová.


 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  ThinkstockphotosNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok