Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. júl. 2020Amália
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
04.07.2011 09:49 Kultúra
Cyril a Metod pochádzali z bohatej a váženej rodiny
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.07.2011 09:49 Kultúra

Cyril a Metod pochádzali z bohatej a váženej rodiny
O niekoľko dní, 5. júla, si pripomenieme 1148. výročie príchodu vierozvestcov Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy. Boli títo bratia gréckeho alebo slovanského pôvodu? Aký bol ich vzájomný vzťah? Aký bol význam ich veľkomoravskej misie a prečo Svätopluk vyhnal Metodových žiakov?
      Na tieto, ale aj ďalšie otázky odpovedá v exkluzívnom rozhovore pre TASR vysokoškolský pedagóg, literárny vedec, kritik a kulturológ, bývalý rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre prof. PhDr. Peter Liba, DrSc.


      -Konštantín-Cyril aj jeho brat Metod pochádzali zo Solúna, kde v 9. storočí žila pomerne široká populácia Slovanov. Meno ich otca, Leontios (Lev), však naznačuje grécky pôvod. Boli Konštantín a Metod Gréci, Slovania, alebo mali gréckych a slovanských predkov?-

    Rodiskom oboch bratov je Solún, Thessaloniki, založený roku 315 pred Kristom. Pomenovaný bol podľa sestry Alexandra Veľkého, bol misijné miesto sv. Pavla, hlavné mesto provincie Macedónia, známe aj tým, že ho v 5. storočí okupovali Slovania, ale ho nedobyli. Mnoho z nich sa usadilo v meste a v jeho okolí. Macedónski Slovania ho považovali za svoje hlavné mesto. Solún bol aj centrom byzantskej župy, na čele so stratégom a drungáriom. Správa mesta bola v rukách Grékov, ale úradníci museli ovládať reč obyvateľov-Slovanov. Aj spomínaný Lev, otec oboch bratov, bol drungários. On a jeho rodina museli ovládať miestnu slovanskú reč. O matke Márii sa vie málo. Obaja bratia boli Gréci. V historiografii, rôzneho zamerania, sa vyskytujú nepotvrdené dohady aj o možnom slovanskom pôvode.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok