Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
12. aug. 2020Darina
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
04.04.2018 11:31 Zaujímavosti
Ďalšie veľké prekvapenie pre vedcov: Zábery odľahlých častí Amazonského pralesa odhalili tajomstvo!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.04.2018 11:31 Zaujímavosti

Ďalšie veľké prekvapenie pre vedcov: Zábery odľahlých častí Amazonského pralesa odhalili tajomstvo!Na základe najnovších zistení archeológov sa budú musieť zmeniť doterajšie poznatky o histórii tohto magického miesta.


Až doposiaľ sa predpokladalo, že Amazonský prales bol osídlený len v oblastiach v blízkosti Amazonky. Odborníci hovorili o približne miliónovej civilizácii, ktorá tu žila do príchodu Portugalcov okolo roku 1500. Najnovším prieskumom vzdialených oblastí pralesa sa však objavili záhadné objekty, ktoré by mohli signalizovať, že sme sa mýlili.

 

Tím z Exeterskej univerzity sa rozhodol podrobnejšie venovať oblasti brazílskeho štátu Mato Grosso. Snímky, ktoré zhotovili z vtáčej perspektívy naznačovali, že sa tu nachádzajú pozostatky osídlenia. Tieto dohady krátko na to potvrdilo aj 24 pozemných prieskumov. Nový objav teda znamená zásadný prevrat v informáciách, ktoré sme o Amazonskej civilizácii doteraz mali.

 

"Odhadujeme, že pred príchodom Portugalcov bola oblasť husto osídlená a počet pôvodných obyvateľov sa blížil k číslu desať miliónov," uviedol archeológ Jonas Gregorio de Souza.

 

V týchto odľahlých častiach sa našli pozostatky malieb slúžiacich na rituály, ale aj zbytky keramiky či skládka odpadu z vtedajších domácností. "Podľa všetkého išlo o rozvinutú a dobre organizovanú spoločnosť. Spôsob osídlenia bol rozmanitý. Niekde sme našli dôkazy o veľkých opevnených dedinách s rozlohou 400 metrov, inde boli zasa nájdené náleziská malých usadlostí ohraničených priekopami," dodal Souza.

 

Túto civilizáciu, ktorú odborníci prirovnávajú k Inkskej ríši, zničili Európania ešte pred tým, ako sem dorazili Portugalci. Pravdepodobne totiž priniesli choroby, ktoré domorodých obyvateľov postupne zlikvidovali. Všetci tí, ktorí epidémie prežili boli následne zabití kolonizátormi.reklama


Zdroj: netky IK

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok