Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. mar. 2021Anežka
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Exminister vnútra Daniel Lipšic
Exminister vnútra Daniel Lipšic
16.10.2017 16:50 Domov
Daniel Lipšic trestný rozkaz akceptoval, odpor voči nemu nepodal
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.10.2017 16:50 Domov

Daniel Lipšic trestný rozkaz akceptoval, odpor voči nemu nepodalBRATISLAVA – Trestný rozkaz Okresného súdu Bratislava III vo veci dopravnej nehody bývalý poslanec NR SR a exminister vnútra Daniel Lipšic akceptoval a nepodal voči nemu odpor v zákonnej lehote. Uviedla dnes jeho právna zástupkyňa Eva Mišíková.


"Ako jeho právna zástupkyňa musím konštatovať, že vymeraný trest (tri roky odňatia slobody s päťročným podmienečným odkladom, šesť rokov zákaz činnosti) patrí k najprísnejším v porovnaní s obdobnými prípadmi a nezohľadňuje viaceré okolnosti," povedala pre TASR Mišíková.

 

Podľa jej slov ide o nasledujúce okolnosti - uznanie viny v priebehu vyšetrovania, deklarované aj verejným vzdaním sa poslaneckého mandátu. Ďalej spolupráca obvineného s orgánmi činnými v trestnom konaní, minimálne prekročenie povolenej rýchlosti, výrazné spoluzavinenie chodca, čo konštatoval aj znalec pribratý do konania vyšetrovateľom. Napokon ospravedlnenie sa pozostalým a dohoda s pozostalými o odškodnení, bezprostredne po skutku.

 

"S poľutovaním tiež konštatujem, že priebeh vyšetrovania sprevádzali okolnosti nasvedčujúce tomu, že bude vyvíjaná snaha o poškodenie môjho mandanta na úkor objektívneho uzavretia jeho prípadu. Za všetky spomeniem len jednu z týchto okolností: únik dôkazového materiálu, videozáznamu o priebehu dopravnej nehody z bezpečnostnej kamery inštalovanej na budove Krajského súdu v Bratislave na Vajnorskej ulici," uviedla Mišíková vo svojom stanovisku.

 

"Dôveru v objektívne uzavretie vyšetrovania naštrbil aj pokyn Generálnej prokuratúry na zastavenie konania o uzavretí Dohody o vine a treste v zmysle príslušných ustanovení Trestného poriadku a následná výmena dozorujúceho prokurátora," zdôraznila Lipšicova právna zástupkyňa.

 

"Napriek týmto okolnostiam som ako právna zástupkyňa rešpektovala rozhodnutie svojho mandanta nepodať voči Trestnému rozkazu odpor," dodala Mišíková.

 

Trestný rozkaz v prípade dopravnej nehody bývalého poslanca Národnej rady SR a exministra vnútra Daniela Lipšica nadobudol právoplatnosť. Povedal hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

 

„Trestný rozkaz zo dňa 19. 9. 2017 sa stal právoplatný dňa 10. 10. 2017. V zákonnej lehote nebol proti nemu podaný odpor,“ povedal Adamčiak .

 

Okresný súd Bratislava III odsúdil v polovici septembra Daniela Lipšica za prečin usmrtenia na podmienečný trest tri roky, zároveň mu určil skúšobnú dobu v trvaní päť rokov.

 

Súd zároveň obvinenému uložil probačný dohľad nad jeho správaním v skúšobnej dobe, trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá všetkého druhu na dobu šesť rokov a povinnosť podrobiť sa v súčinnosti s probačným a mediačným úradníkom výchovnému programu zameranému na bezpečnosť v cestnej doprave a predchádzanie dopravným nehodám. Obvineného taktiež zaviazal k náhrade škody voči poškodeným.

 

Prokurátor v júli tohto roka podal vo veci obžalobu pre trestný čin usmrtenia. Trestná sadzba pri tomto prečine je dva až päť rokov.

 

Daniel Lipšic zrazil 72-ročného muža 19. septembra 2016 vo večerných hodinách na križovatke bratislavských ulíc Kutuzovova a Vajnorská. Po nehode sa vzdal poslaneckého mandátu.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok