Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
11. júl. 2020Milota
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
13.10.2010 07:19 Ekonomika
Daňové zvýhodnenie doplnkového dôchodkového sporenia sa má zrušiť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.10.2010 07:19 Ekonomika

Daňové zvýhodnenie doplnkového dôchodkového sporenia sa má zrušiť
Od januára budúceho roka by sa mali zrušiť viaceré výnimky a oslobodenia pri výpočte dane z príjmov. O daňové zvýhodnenie má prísť napríklad doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie. Vyplýva to z návrhu novely zákona o dani z príjmov, ktorú dnes poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania.
      Ako v rozprave podotkol poslanec za opozičnú stranu Smer-SD Peter Kažimír, absolútnu väčšinu výnimiek implementovala do legislatívy práve súčasná koalícia, keď bola pri moci. Ich zrušenie teraz podľa neho zníži príjem Slovákov, tým klesne aj spotreba, teda pravdepodobne aj hospodársky rast. "Cez zníženie príjmov domácností znižujeme aj domáci dopyt a spotrebu," konštatoval.
      Koaliční poslanci prisľúbili, že dnes odsúhlasené platenie odvodov z príspevkov do tretieho piliera sa platiť nebude. "Nebolo by šťastné, aby sme zaťažovali odvodmi, to čo vlastne de facto odvodom je, pretože príspevok do tretieho piliera sa správa tak ako odvod do prvého a druhého piliera, ukladá sa na účty ľudí a v konečnom dôsledku má ten istý cieľ ako prvé dva piliere," vysvetlil Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS).
      Podľa neho by takáto zmena bola absurdnou. "V druhom čítaní predložíme návrh na to, aby sme túto záležitosť upravili, aby sme neodstránili všetky faktory, ktoré zabezpečujú, že toto sporenie existuje," pripomenul. Uistil, že tento systém sporenie nebude ohrozený.
      Poslanci schválili tiež zjednotenie paušálnych výdavkov pre živnostníkov na 40 % namiesto doterajších troch úrovní 25 %, 40 % a 60 %. Zdravotnícki pracovníci si zase po novom nebudú môcť znížiť základ dane o náklady na špecializované vzdelávanie.
      Novela tiež nahrádza daňové oslobodenie príjmov z prenájmu a rôznych príležitostných činností do päťnásobku životného minima, čo v súčasnosti predstavuje 926 eur, pevne stanovenou sumou vo výške 500 eur. Uplatňovanie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a na manželku či manžela sa obmedzí len na tzv. aktívne príjmy, teda príjmy zo závislej činnosti, podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti.
      Navrhované zmeny sú súčasťou pripraveného balíka na ozdravenie verejných financií, ktorých deficit má tento rok dosiahnuť takmer 8 % hrubého domáceho produktu (HDP). Ministerstvo financií od nich očakáva zvýšenie daňových príjmov rozpočtu v roku 2011 o 78,9 milióna eur, v roku 2012 o 142,6 milióna a v roku 2013 o 157,6 milióna eur. Celkovo sa má deficit v budúcom roku znížiť o 1,7 miliardy eur, z toho opatrenia na zvýšenie príjmov majú priniesť 770 miliónov eur.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok