Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. jún. 2020Žaneta
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračná foto
Ilustračná foto
16.06.2017 10:36 Domov
Darcov kostnej drene je čoraz viac: Univerzitná nemocnica zaznamenala 110 percentný nárast
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.06.2017 10:36 Domov

Darcov kostnej drene je čoraz viac: Univerzitná nemocnica zaznamenala 110 percentný nárastBRATISLAVA - Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) zaznamenala počas uplynulého poldruha roka enormný nárast zaevidovaných dobrovoľníkov v Národnom registri darcov kostnej drene (NRDKD) a to o 110 %.


Informovala o tom v piatok na tlačovej konferencii prednostka Kliniky hematológie a transfuziológie (KHaT) Angelika Bátorová. Na Slovensku sa tak významne zvýšila pravdepodobnosť nájdenia vhodného nepríbuzného darcu pre pacientov s leukémiou, či iným život ohrozujúcim ochorením krvi. Zástupcovia UNB však upozornili, že stále zaostávame za Nemeckom alebo Českou republikou.

Kým začiatkom roka 2016 sa vyberali vhodní darcovia krvotvorných buniek len spomedzi 6 700 zaregistrovaných Slovákov, v súčasnosti je to už 14 100 darcov. "Ukazuje sa, že ľudia majú záujem nezištne pomôcť chorým, len potrebujú o tejto možnosti a jej význame vedieť viac. Vďaka množstvu ochotných darcov zásadne stúpli šance na záchranu ľudských životov, verím, že motivujú aj ďalších," uviedol generálny riaditeľ UNB Miroslav Bdžoch. Priemerný vek darcu je 33 rokov a hlásia sa viac ženy.

Na náraste darcov sa podľa zástupcov UNB významne podieľa celoslovenská osvetová kampaň Máte slinu, zásluhou ktorej získala UNB vlani aj nový genetický analyzátor - sekventátor na vyšetrenie transplantačných znakov HLA metódou. Vďaka nemu možno najpresnejšie vyšetriť imunogenetickú zhodu medzi pacientom a darcom, čo je základom pre úspešnú transplantáciu. Väčšina pacientov potrebuje pomoc práve od cudzích ľudí, pretože šanca na zhodu so súrodencom je len štvrtinová.

"Výber darcov robíme na takej špičkovej kvalitatívnej úrovni, že výsledky nepríbuzenských transplantácií sa blížia k tým súrodeneckým. Od januára sme spravili už 20 takýchto náročných výkonov, čo je jasný nárast, keďže dosiaľ to bolo v priemere 30 ročne," konštatoval zástupca prednostu KHaT a hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre hematológiu a transplantáciu krvotvorných buniek Martin Mistrík. KHaT je jediným akreditovaným pracoviskom na vykonávanie všetkých typov transplantácií kmeňových krvotvorných buniek u dospelých v SR. V tejto oblasti má 28-ročnú tradíciu.

Darcovia sú najčastejšie zo zahraničia, najmä z Nemecka. Medzi nepríbuznými ľuďmi je totiž obrovské množstvo kombinácií tkanivových antigénov a pravdepodobnosť nájdenia vhodného darcu je preto pomerne malá. "Naším cieľom je vytvoriť čo najväčšiu národnú databázu dobrovoľných darcov, aby sme vyhľadávali prioritne v ňom a v zahraničí až v druhom slede. Podľa počtu obyvateľov by mal mať slovenský register 20 až 25 tisíc dobrovoľných darcov," poznamenala prednostka Bátorová.

Darcom krvotvorných buniek môže byť zdravý človek vo veku 18 až 45 rokov. Stačí vyplniť prihlášku do registra a prísť na vyšetrenie krvi alebo poslať vzorku slín. Darovanie je anonymné.
 reklama


Zdroj: SITA

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok