Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Rok 2019 bol v Austrálii historicky najteplejší a aj najsuchší.
Rok 2019 bol v Austrálii historicky najteplejší a aj najsuchší.
21.01.2020 16:10 Katastrofy
Dážď Austrálii priniesol miernu úľavu, no požiare pretrvávajú
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.01.2020 16:10 Katastrofy

Dážď Austrálii priniesol miernu úľavu, no požiare pretrvávajúHoci priniesli dažde oblastiam, ktoré boli sužované lesnými požiarmi v Austrálii miernu úľavu, intenzívne požiare stále pretrvávjú.


Meteorologická služba (BOM) a Svetová meteorologická organizácia (WMO) poukázali na katastrofálny rozsah tohtoročných lesných požiarov, ktorý je vo veľkej miere zapríčinený dlhoročným suchom v rokoch 2017 až 2019.

 

V mnohých oblastiach aj vysokými teplotami, ktoré pretrvávajú už minimálne od začiatku roka 2019. Rok 2019 bol v Austrálii historicky najteplejší a aj najsuchší.

 

 

V Austrálii horí však každý rok, no tohtoročná sezóna lesných požiarov, ktorá začala už počas septembra 2019 v južných oblastiach štátu Queensland sa v priebehu jari a leta veľmi rýchlo rozšírila až do štátov Nový Južný Wales a Viktória. Kritická situácia panovala v mnohých oblastiach až do 15. januára 2020.

 

Zatiaľ bolo požiarmi zasiahnuté územie s celkovou plochou približne 110-tisíc kilometrov štvorcových

 

Zdevastovanie ekosystémov a ľudských osídlení

Doposiaľ si požiare vyžiadali 28 ľudí a zničených bolo 4 000 budov. Lesné požiare spôsobili aj výrazné zhoršenie kvality ovzdušia nad bezprecedentne rozsiahlym územím tak vo vnútrozemí ako aj v pobrežných oblastiach Austrálie. Dotklo sa to aj najväčších mestských aglomerácií na východnom a južnom pobreží: Sydney, Melbourne či Canberra.

 

 

Vplyv aj na obyvateľov mimo Austrálie

Požiare majú vplyv aj na obyvateľov mimo austrálskej pevniny, predovšetkým na Novom Zélande, či dokonca v strednom Čile a Argentíne, ktoré sú od požiarov vzdialené 10 až 11-tisíc km.

 

Družicové merania aerosólových koncentrácií v atmosfére poukazujú na to, že nezanedbateľná časť znečistenia sa dostala dokonca až do stratosféry, ktorá sa nachádza približne 20 km na zemským povrchom. Okrem znečisťujúcich látok a častíc dymu, lesné požiare sú aj zdrojom významných emisií CO2.

 

 

Podľa údajov Európskeho programu pre monitorovanie atmosféry a klímy (Copernicus) sa z požiarov od začiatku septembra 2019 uvoľnilo do atmosféry viac ako 400 miliónov ton CO2, čo je 1 % globálnych antropogénnych emisií CO2 a viac ako 2/3 objemu emisií Austrálie.reklama


Zdroj: Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok