Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. feb. 2021Zlatica
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
December 2019 bol na Slovensku teplotne výrazne nadnormálny a zrážkovo väčšinou normálny.
December 2019 bol na Slovensku teplotne výrazne nadnormálny a zrážkovo väčšinou normálny.
02.01.2020 18:21 Domov
December 2019 bol teplotne výrazne nadnormálny a zrážkovo väčšinou normálny
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.01.2020 18:21 Domov

December 2019 bol teplotne výrazne nadnormálny a zrážkovo väčšinou normálnyBRATISLAVA - December 2019 bol na Slovensku teplotne výrazne nadnormálny a zrážkovo väčšinou normálny. Absolútne najvyššia teplota bola nameraná v Hurbanove 18. decembra, a to 17,7 stupňa Celzia.


Absolútne najnižšia teplota na staniciach s nadmorskou výškou do 1000 metrov nad morom bola v Oraviciach 30. decembra, kde dosiahla -15,2 stupňa Celzia. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

 

Počas prvej dekády minulého mesiaca bolo podľa meteorológov na Slovensku relatívne chladnejšie počasie a aj v nížinách sa prechodne, najmä vo východnej časti Podunajskej nížiny, vytvorila snehová pokrývka.

 

"V prvej polovici druhej dekády decembra sa výrazne oteplilo a na daný dátum teplé, prechodne až mimoriadne teplé počasie prevládalo až do záveru mesiaca," spresnil SHMÚ. Počas Vianoc sa začalo ochladzovať, ale ochladenie sa výraznejšie prejavilo len na horách. Bolo však len prechodné.

 

December 2019 sa skončil podľa meteorológov ako celok na celom území Slovenska výrazne teplotne nadnormálny. Napríklad v Hurbanove to bol najteplejší december od roku 1960.

 

"Kladná odchýlka teploty od normálu rokov 1981 až 2010 dosiahla na väčšine územia 2,5 až 3,5 stupňa Celzia a priemerná mesačná teplota bola v polohách do 300 metrov nad morom väčšinou na úrovni plus jedného až plus štyroch stupne Celzia, len ojedinele bolo chladnejšie. V údoliach s nadmorskou výškou 700 až 800 metrov nad morom dosiahla priemerná mesačná teplota zväčša okolo nula stupňov Celzia," uviedol SHMÚ.

 

Absolútne najvyššia teplota bola nameraná v Hurbanove 18. decembra, a to 17,7 stupňa Celzia. Absolútne najnižšia teplota na staniciach s nadmorskou výškou do 1000 metrov nad morom bola v Oraviciach 30. decembra, kde bolo -15,2 stupňa Celzia.

 

Celkový úhrn zrážok dosiahol väčšinou 35 až 70 milimetrov. To podľa meteorológov znamená, že mesačný úhrn zrážok bol na väčšine územia normálny.

 

"Rozhodujúce úhrny zrážok však vypadli vo forme dažďa a platilo to aj pre stredné polohy," podotkol SHMÚ. Vďaka relatívne chladnejšej prvej dekáde decembra sa snehová pokrývka vyskytla aj v nížinách, ale v Bratislavskom a Trnavskom kraji boli lokality, kde vydržala iba jeden deň a jej výška bola len jeden až dva centimetre.reklama


Zdroj: TASR/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok