Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. júl. 2020Prokop
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
31.07.2015 11:09 Domov
Deň likvidácie "cigánskeho" tábora sa stal spomienkou na holokaust Rómov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
31.07.2015 11:09 Domov

Deň likvidácie "cigánskeho" tábora sa stal spomienkou na holokaust RómovBRUSEL/PRAHA/BRATISLAVA - Medzinárodný deň spomienky na holokaust Rómov, pripadajúci na 2. augusta, je príležitosťou, aby si obyvatelia jednotlivých európskych štátov pripomenuli a uznali, že aj Rómovia ako etnická skupina boli v čase druhej svetovej vojny vystavení deportáciám a likvidácii.


Na druhý augustový deň v roku 2015 pripadá 71. výročie likvidácie "cigánskeho" koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau.

 

Občianske združenie In Minorita a Múzeum Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici pozývajú na spomienkovú slávnosť pri príležitosti Medzinárodného dňa spomienky na holokaust Rómov. Uskutoční sa 2. augusta 2015 v Múzeu SNP, avizuje na svojej webovej stránke Múzeum SNP.

 

Zuzana Kumanová v Rómskom novom liste, nezávislých kultúrno-spoločenských novinách Rómov na Slovensku, napísala, že aj keď od skončenia druhej svetovej vojny uplynulo vyše polstoročie, z pohľadu historiografie nie sú všetky fakty objasnené. Avšak aj to, čo sa už vie, zostáva verejnosti neznáme. Autorka hľadala príčinu tohto javu a kládla si otázku, či je ňou nezáujem, alebo nechuť zaoberať sa niečím, čo je (snáď) už za nami. V tlačovej správe za Občianske združenie In Minorita konštatovala, že spoločenské zmeny po roku 1989 priniesli zmenu aj vo oblasti holokaustu Rómov. Doplnkové výskumy spomienkových rozprávaní dali téme ľudskejší rozmer. Postupne sa rozvinula spoločenská diskusia, pomenúvajúca etnický rozmer utrpenia Rómov počas vojny. Napriek stovkám, ba tisíckam mŕtvych ešte stále má rómsky holokaust prívlastok NEZNÁMY, zdôraznila Zuzana Kumanová.

 

Potom priblížila históriu rómskeho holokaustu. V noci z 2. na 3. augusta 1944 bol "cigánsky" koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau ako súčasť vyhladzovacieho nacistického tábora zlikvidovaný. Menšiu časť tamojších väzňov deportovali do koncentračných táborov Buchenwald a Ravensbrück - premiestnili tam približne 490 rómskych žien. Po ich odchode bolo ohlásené uzatvorenie blokov. Do plynových komôr odviezli 2897 rómskych mužov a žien vrátane starcov a detí. Nikto z nich neprežil. Podľa predpokladov podobný osud postihol približne 21.000 európskych Rómov, ktorých do Auschwitzu-Birkenau deportovali.

 

Podľa stránky Romove.radio.cz "cigánsky" tábor v Auschwitzi-Birkenau neprežilo takmer 20.000 Rómov a Sintov z rôznych krajín. Celkový počet rómskych obetí druhej svetovej vojny sa pohybuje od 250.000 do 500.000 osôb.

Každý rok sa začiatkom augusta na mieste "cigánskeho" tábora konajú pietne spomienkové stretnutia. Najmä z iniciatívy poľských Rómov a medzinárodných rómskych organizácií si od začiatku 90. rokov pripomínajú nielen Rómovia 2. august ako Medzinárodný deň spomienky na holokaust Rómov.

 

V ostatných rokoch sa o rómskom holokauste viac hovorí aj na Slovensku. Občianske združenie (OZ) In Minorita sa téme rómskeho holokaustu venuje od roku 2005. V partnerstve s Ministerstvom kultúry SR, Slovenským národným múzeom a Ústavom etnológie SAV pripravilo projekt Ma bisteren! - Nezabudnite!, uvádza OZ In Minorita na svojej webovej stránke. V rámci projektu bolo v rokoch 2005-2007 osadených sedem pamätníkov a pamätných tabúľ na území Slovenska. Ich odhalenie sprevádzali pietne akty so spomienkovými podujatiami. Od roku 2005 sa každoročne koná pietny akt pri príležitosti Medzinárodného dňa rómskeho holokaustu v Banskej Bystrici.

 

Približne 12 miliónov Rómov a Sintov predstavuje na území Európskej únie najväčšiu menšinu.

 

Zdroje: www.inminorita.sk, www.muzeumsnp.sk, www.vlada.gov.sk, www.rmork.sk/holokaust.php, www.romove.radio.cz, www.ushmm.org/wlc/en/article.php?ModuleId=10005219, www.romainstitute.sk/sk/romano-nevo-lil/, www.ushmm.org/wlc/fr/article.php?ModuleId=75, www.un.org/fr/holocaustremembrance/discussions_papers/article8.shtml

 

 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok