Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Kryptomeny
11. aug. 2020Zuzana
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Kryptomeny. Otvorte časovú os udalostí.
Ilustračné foto
Ilustračné foto
11.06.2017 20:56 Ekonomika
Digitálne meny majú aj nevýhody – 1.časť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.06.2017 20:56 Ekonomika

Digitálne meny majú aj nevýhody – 1.časťLONDÝN – V posledných článkoch sme opísali čo vlastne kryptomeny sú, ako fungujú a aké majú výhody. Hovorí sa však, že nie je všetko zlato, čo sa blyští a platí to aj pri digitálnych peniazoch.


1. Nedostatok regulácie napomáha aktivite na čiernom trhu


Pravdepodobne najväčšou nevýhodou kryptomien je ich schopnosť uľahčiť nezákonnú činnosť. Veľa online transakcií na šedých a čiernych trhoch je uskutočňovaných v Bitcoinoch a iných kryptomenách. Spomeňme napríklad nechválne známe trhovisko „dark webu" Silk Road, na ktorom sa používal Bitcoin na nákup drog a iných nezákonných aktivít. Tento web sa podarilo síce zrušiť ešte v roku 2014, ale koľko podobných stránok môže existovať v temných zákutiach internetu? Kryptomeny sú tiež čoraz obľúbenejším nástrojom na pranie špinavých peňazí – prelievanie nezákonne získaných peňazí prostredníctvom "čistého" sprostredkovateľa, aby sa tak ukryl ich pôvod.

Niektoré vlastnosti kryptomien, ktoré sme opísali v minulom článku ako výhody (decentralizácia digitálnych mien účinne zabraňuje ich zabaveniu zo strany štátu), môžu byť zároveň aj ich nevýhodou. Kriminálnym živlom totiž umožňujú vykonávať svoje nelegálne aktivity oveľa ľahšie ako pri použití klasických peňazí.

 

 

2. Možnosť daňových únikov v niektorých jurisdikciách

Keďže kryptomeny nie sú regulované národnými vládami a zvyčajne existujú mimo ich priamej kontroly, prirodzene priťahujú pozornosť daňových podvodníkov. Mnohí malí zamestnávatelia platia zamestnancom v Bitcoinoch a iných kryptomenách, aby sa tak vyhli plateniu daní a odvodov. Platí to aj pri online predajcoch, ktorí sa prijímaním platieb v digitálnych menách vyhýbajú daňovej povinnosti.

Vláda Spojených štátov však prijala opatrenia, vďaka ktorým uplatňuje rovnaké daňové smernice na všetky platby uskutočňované v kryptomenách voči americkým občanom a firmám, rovnako ako aj od nich smerom von. Mnohé krajiny však takéto zákony nemajú. Anonymita digitálnych peňazí tak často spôsobuje porušovanie daňových zákonov.

 

 

3. Možnosť finančnej straty v dôsledku straty dát

Prví zástancovia digitálnych peňazí sa domnievali, že ak budú riadne zabezpečené, tak prinesú rozhodujúci posun od fyzickej hotovosti, ktorá je v dnešnej dobe považovaná za nedokonalú a náchylnú na falšovanie. Za predpokladu virtuálne neprekonateľného zdrojového kódu, nepreniknuteľných autentifikačných protokolov (kľúče) a primeraných obranných prostriedkov voči hackerom, je bezpečnejšie ukladať peniaze v cloudoch či fyzických pamäťových zariadeniach ako nosiť hotovosť vo vačku alebo peňaženke.

Predpokladá sa však, že používatelia kryptomien prijmú náležité opatrenia, aby zabránili strate údajov. Napríklad používatelia, ktorí uložia svoje súkromné kľúče na jednom fyzickom pamäťovom zariadení utrpia nezvratnú finančnú stratu, ak to zariadenie stratia alebo im ho ukradnú. Dokonca aj používatelia, ktorí uložia svoje údaje do jedinej cloudovej služby, môžu prísť o svoje digitálne peniaze, ak sa server fyzicky poškodí alebo bude odpojený od globálneho internetu (napr. servery nachádzajúce sa v krajinách s prísnou kontrolou internetu, ako napríklad Čína).reklama


Zdroj: netky TT

Foto:  InternetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok