Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. jún. 2021Valéria
BratislavaBratislava 28°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
13.07.2018 15:01 Šport
Disciplinárka pre manipulovanie zápasov zastavila činnosť 20 osobám, otvorila prípad Gešnábela
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.07.2018 15:01 Šport

Disciplinárka pre manipulovanie zápasov zastavila činnosť 20 osobám, otvorila prípad GešnábelaBRATISLAVA - Slovenský futbalový zväz (SFZ) informoval verejnosť na oficiálnej webovej stránke o ďalších faktoch v súvislosti s prípadom manipulácie stretnutí v súťažiach riadených Stredoslovenským futbalovým zväzom (SsFZ), ako aj o pokračovaní prípadu manipulácie stretnutí v republikových súťažiach.


"Ako už bola verejnosť informovaná, Národnej protikorupčnej jednotke (NAKA) - expozitúra Bratislava sa podarilo odhaliť prípad manipulácie futbalových stretnutí v súťažiach, riadených Stredoslovenským futbalovým zväzom (SsFZ). Vzhľadom k dlhodobej spolupráci medzi SFZ a NAKA poskytol SFZ pri vyšetrovaní prípadu orgánom činným v trestnom konaní maximálnu súčinnosť. Aj touto cestou chceme poďakovať NAKA za doterajšiu i budúcu spoluprácu pri odhaľovaní a vyšetrovaní prípadov manipulácie futbalových stretnutí, na čom máme eminentný záujem, keďže tento negatívny jav je veľkou hrozbou pre podstatu futbalu a jeho základné princípy. Keďže sme obdržali oficiálnu správu od NAKA, na tomto mieste zverejňujeme podrobnejšie informácie k predmetnému prípadu manipulácie zápasov v súťažiach riadených SsFZ," uviedol SFZ.

 

Manipulácie stretnutí boli organizované najmä za účelom výhry zo športových dôvodov, nie v súvislosti so stávkovaním. Nižšie uvedené zápasy boli manipulované funkcionármi domácich klubov, ktorí boli počas policajnej akcie zadržaní a rovnako ako rozhodcovia a delegáti stretnutí sú obvinení z trestného činu športovej korupcie.

 

Konkrétne obvinenia z manipulácie sa týkajú týchto zápasov:

 

1. TJ Santrio Láza – FK Obec Lubeník 8:0 2017/18 hraný 22. 4. 2018

2. TJ Tatran Krásno nad Kysucou – MŠF Format Martin 2:22017/18 hraný 28. 4. 2018

3. TJ Sklotatran Poltár – FK Šalková 5:0 2017/18 hraný 5. 5. 2018

4. ŠK Závažná Poruba – FK Slovan Trsten 3:1 2017/18 hraný 3. 6. 2018

5. TJ Baník Kalinovo – OFK Teplička nad Váhom 3:2 2017/18 hraný 10. 6. 2018

6. MŠK Tisovec – ŠK Partizán Čierny Balog 3:1 2017/18 hraný 15. 6. 2018

 

Na základe informácií od NAKA odovzdalo oddelenie integrity SFZ podnet disciplinárnej komisii SFZ, ktorá začala 12. júla 2018 disciplinárne konanie a predbežným ochranným opatrením pozastavila dočasne činnosť týmto členom SFZ - rozhodcom, delegátom a funkcionárom: František Bán, Ladislav Pásztor, Ľubomír Bulla, Oliver Doval, Rastislav Gonda, Milan Dolník, Ján Grenčík, Vladimír Ľupták, Ľubomír Konečný, Stanislav Kučera, Vladimír Kosec, Michal Chudý, Dávid Šimonovič, Ján Majsniar, Štefan Bálint, Róbert Kolka, Juraj Randlisek, Pavel Beťko, Radovan Baník a Dezider Ferenc.

 

Vyšetrovanie orgánov činných v trestnom konaní bude naďalej prebiehať paralelne s disciplinárnym konaním.

 

Disciplinárna komisia SFZ v súvislosti s týmto prípadom začala 12. júla 2018 disciplinárne konanie voči týmto futbalovým klubom: TJ Santrio Láza, TJ Tatran Krásno nad Kysucou, TJ Sklotatran Poltár, ŠK Závažná Poruba, TJ Baník Kalinovo a MŠK Tisovec.

 

V prípade preukázania uvedených obvinení bude SFZ presadzovať princíp nulovej tolerancie, čím zároveň reflektuje predpisy FIFA, UEFA i svoje vlastné aj pri vyvodení osobnej zodpovednosti konkrétnych osôb pri dokázaní viny, vrátane adekvátneho postihu.

 

Senát disciplinárnej komisie SFZ pre ochranu integrity súťaže začal disciplinárne konanie voči hráčovi MFK Ružomberok Róbertovi Gešnábelovi a zároveň mu uložil predbežné ochranné opatrenie pozastavenie výkonu športovej činnosti do doriešenia prípadu. Jeho prípad sa týka podozrenia z manipulácie prípadne pokusu o manipuláciu zápasov FC ViOn Zlaté Moravce z dôvodu výhry v stávkovaní:

 

1. FC Vion Zlaté Moravce – AS Trenčín 0:2 2016/2017 hraný 1. 4. 2017

2. FC Vion Zlaté Moravce – ŽP Šport Podbrezová 1:0 2017/2018 hraný 23. 9. 2017

3. FC DAC 1904 Dunajská Streda – FC Vion Zlaté Moravce 3:3 2017/2018 hraný 9.12.2017

 

"Je zrejmé, že manipulácie zápasov v slovenských súťažiach existujú a tomuto faktu je potrebné rázne čeliť. S vedomím, že podobné prípady majú na imidž slovenského futbalu negatívny dopad, sa SFZ neschováva pred ich odhaľovaním a riešením a aj vďaka našim aktivitám na poli osvety v oblasti manipulácie futbalových zápasov alebo pri vyšetrovaní trestnej činnosti v oblasti športovej korupcie veríme v postupné zlepšovanie vnímania pozície futbalu v celej slovenskej spoločnosti," doplnil SFZ.

 

jp

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok