Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. okt. 2020Vendelín
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Meteorický roj
Meteorický roj
12.08.2015 10:11 Zaujímavosti
Dnes budete môcť pozorovať na oblohe úchvatné divadlo: Slzy svätého Varvinca
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.08.2015 10:11 Zaujímavosti

Dnes budete môcť pozorovať na oblohe úchvatné divadlo: Slzy svätého VarvincaBRATISLAVA – Túto noc sa vám oplatí byť dlhšie hore. Naskytne sa vám pohľad na úžasné divadlo, ktoré sa bude diať na oblohe. Vo veľkom budú padať hviezdy.


Na oblohe budeme pozorovať meteorický roj Perzeidy, ktoré sa nazývajú aj Slzy svätého Vavrinca. Tento rok však bude meteorický roj mimoriadne dobre viditeľný.

 

Na oblohe by sme mali vidieť 60 až 70 meteorov za hodinu, pretože naše pozorovanie nebude rušiť svit mesiaca.

Aktuálny meteorický roj Perzeíd (Slzy svätého Vavrinca) je činný od 17. júla do 24. augusta, najviac ich je však každoročne okolo 12. augusta. Po relatívne ostrom maxime jeho aktivita prudšie klesá. Meteory sú veľmi rýchle, ich geocentrická rýchlosť je 59 kilometrov za sekundu.

 

Svätý Vavrinec

Roj dostal meno po svätom Vavrincovi (latinsky Laurentius) - jednom zo siedmych diakonov, ktorí boli umučení za rímskeho cisára Valeriána. Tento cisár bol spočiatku voči kresťanom tolerantný, no od roku 257 ich začal prenasledovať. Na jeho príkaz mal Vavrinec všetky poklady cirkvi odovzdať cisárovi, ale ten si vyžiadal niekoľko dní na rozmyslenie a všetok majetok rozdal chudobným.

 

Rozzúrený cisár ho dal mučiť a upáliť na železnom rošte nad žeravým uhlím v Ríme 10. augusta 258. Podľa legendy svätý Vavrinec ešte kričal: "Z jednej strany som už upečený a ak ma chcete mať dobre upečeného, je čas obrátiť ma na druhú stranu". Niekoľko nocí po Vavrincovom upálení bolo na oblohe pozorovaných množstvo "padajúcich hviezd", ktoré nazvali Slzami svätého Vavrinca.

 

 

Meteorický roj

Meteory vznikajú, keď sa čiastočky medziplanetárnej hmoty stretnú so zemskou atmosférou, kompresiou vzduchu pred sebou a trením o molekuly vzduchu sa zohrievajú na 1000 stupňov Celzia a žiaria. Meteory je možné pozorovať počas roka v ktorúkoľvek noc.

 

Aktivita roja sa v jednotlivých rokoch mení, najvyššia býva ak je kométa v blízkosti zemskej dráhy. Ostatný prechod kométy perihéliom, ktorá má obežnú dobu 135 rokov, bol 12. decembra 1992 a tak v rokoch 1991 a 1992 bolo pozorovaných vyše 400 meteorov za hodinu. Pozorovania meteorov sústreďuje Medzinárodná meteorická organizácia (International Meteor Organization), tu posielajú svoje výsledky aj naši astronómovia.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok