Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
12. apr. 2021Estera
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
15. február je Medzinárodným dňom detskej onkológie
15. február je Medzinárodným dňom detskej onkológie
15.02.2021 13:18 Domov
Dnes je Medzinárodný deň detskej onkológie a Slovensko patrí v liečbe detskej rakoviny medzi najpokrokovejšie krajiny
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.02.2021 13:18 Domov

Dnes je Medzinárodný deň detskej onkológie a Slovensko patrí v liečbe detskej rakoviny medzi najpokrokovejšie krajiny



BBRATISLAVA - Dnešok patrí onkologicky chorým deťom. Je totiž Medzinárodný deň detskej rakoviny a Slovensko napriek pandémii robí pre detskú onkológiu maximum.


Medzinárodný deň detskej rakoviny pripadá na 15. februára. Na znak solidarity s detskými pacientmi si v tento deň ľudia po celom svete pripínajú zlatú stužku.

 

Osvetovú kampaň k Medzinárodnému dňu detskej rakoviny sa rozhodlo podporiť aj mesto Bratislava vysvietením Primaciálneho paláca, Kostola Klarisiek a Mosta SNP do zlatej farby. Detská onkológia na svojej sociálnej sieti dokonca vyhlásila výzvu, ktorú možno vidieť nižšie.

 

 

 

Ročne na Slovensku pribudne takmer 200 detských onkologických pacientov, úspešne sa darí vyliečiť viac ako 80 % z nich. Najčastejšou diagnózou u detských onkologických pacientov u nás aj vo svete sú leukémie, rakovina mozgu, lymfómy a solídne nádory. Leukémia predstavuje až 30 % všetkých onkologických ochorení u detí.

 

 

Odborníci na Ministerstve zdravotníctva pracujú na viacerých krokoch, ktoré by mohli oblasť onkologickej liečby posunúť vpred. „Plníme naše sľuby a zlepšujeme dostupnosť modernej inovatívnej liečby u našich onkologických pacientov," uviedol pri príležitosti Medzinárodného dňa detskej rakoviny minister zdravotníctva Marek Krajčí na svojej sociálnej sieti.

 


„Dostupná inovatívna moderná liečba je pre ťažko chorých dôležitá, preto s prihliadnutím pacienta na prvom mieste pracujeme napríklad na novom nastavení systému posudzovania nákladovej efektívnosti liekov, ktoré prinesie transparentnosť a efektivitu v rozhodovacích procesoch,“ povedal na pondelňajšom brífingu šéf ministerstva zdravotníctva. Ministerstvo podľa neho tiež pracuje na jasných, jednotných, časovo limitovaných a transparentných kritériách napríklad na schválenie liečby na výnimku.

 



Celosvetovo je rakovina diagnostikovaná ročne asi 400-tisíc deťom vo veku od 0 do 19 rokov. Rakoviny detí sú hlavnou príčinou úmrtnosti v mnohých krajinách. Odhadované päťročné prežitie detí s rakovinou sa v niektorých krajinách pohybuje od viac ako 80 % do menej ako 20 %.

 

Súvisiaci článok: Čo stojí za onkologickým ochorením?



reklama


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  Fb Detská onkológia/ Unsplash



Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok