Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. aug. 2022Milica
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Medzinárodný deň žien
Medzinárodný deň žien
08.03.2021 09:38 Zaujímavosti
Dnes je medzinárodný deň žien! Každá jedna si zaslúži úctu a poďakovanie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.03.2021 09:38 Zaujímavosti

Dnes je medzinárodný deň žien! Každá jedna si zaslúži úctu a poďakovanieSLOVENSKO - Na celom svete je dnes Medzinárodný deň žien. Urobili ste už dnes radosť svojej žene, mamičke, sestre, babičke alebo kamarátke? Medzinárodný deň žien je predsa dňom vďaky a úcty ženám.


Hoci si ženy zaslúžia úctu stále, je krásne, že majú svoj vlastný deň! Je to  8. marec, medzinárodne uznávaný sviatok stanovený Organizáciou spojených národov.

 

 

Sú to jednoducho ženy, ktoré privádzajú na svet deti.  Sú to ženy, ktoré dávajú každému domovu teplo.  Ženy vo väčšine prípadoch chodia do práce a súčasne sa starajú o domácnosť, deti, manželov, a napriek svojej vnútornej sile sú krehké a zaslúžia si úctu.

 

Vypočujte si prosím krásnu a populárnu pieseň od Johna Lennona, ktorá je síce staršia, no jej text je venovaný ženám. Spieva sa tam: " Som navždy tvojim dlžníkom."

 

 

Súvisiaci článok: Prezidentke záleží na tom, aby každá zo žien mohla na Slovensku žiť dôstojne
 

 

História Medzinárodného dňa žien

 

OSN stanovila tento deň ako poctu k výročiu štrajku 40 000 newyorských krajčírok z roku 1908. Newyorské krajčírky bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam. 

 

Súvisiaci článok: Mzdové rozdiely na Slovensku pretrvávajú. Ženy stále zarábajú až o štvrtinu menej peňazí ako muži

 

Demonštrácie žien na konci zimy, sa najprvr odohrávali v USA na popud Socialistickej strany USA. Veľké zhromaždenie za volebné právo žien sa konalo 8. marca 1908 v New Yorku.

 

V roku 1910 na prvej medzinárodnej ženskej konferencii Druhej internacionály v Kodani presadila nemecká socialistka Clara Zetkinová tento medzinárodný sviatok, vtedy ešte bez určenia dátumu.

 

Dátum 8. marec sa ustálil až po 1. svetovej vojne, pod vplyvom veľkej demonštrácie v Petrohrade z roku 1917, tesne pred Februárovou revolúciou, ktorá sa konala poslednú nedeľu vo februári, čo sa rovná 8. marcu. 

 

Pred prvou svetovou ženy bojovali za svoje volebné právo, osemhodinový pracovný čas, či za zlepšenie špeciálneho zákonodarstva.

 

V Rakúsku, Švajčiarsku, Nemecku sa prvý MDŽ konal už v roku 1911. Roku 1913 ho oslavovali aj v cárskom Rusku. Po ženských nepokojoch a demonštráciách v Petrohrade bol roku 1917 pevne ustanovený 8. marec ako MDŽ.

 

 

Od roku 1975 je pripomínaný ako deň medzinárodnej solidarity žien za rovnoprávnosť, spravodlivosť, mier a rozvoj.

 

Prvý sviatok MDŽ v ČSR sa konal už v roku 1921 a o rok neskôr už sa "oslavoval" priam masovo po celej krajine. Počas druhej svetovej vojny bol MDŽ zrušený, posledný sa konal v roku 1938. Po roku 1945 bol znovu obnovený a zotrval až doteraz.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Kristýna Peštová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok