Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. jan. 2022Tamara
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
06.12.2021 06:59 Zaujímavosti
Dnes je sviatok svätého Mikuláša. Kto bol tento záhadný filantrop?
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.12.2021 06:59 Zaujímavosti

Dnes je sviatok svätého Mikuláša. Kto bol tento záhadný filantrop?BRATISLAVA - Šiesty december je obľúbený dátum najmä malých detí, ktoré sa každoročne tešia na darček od tajomnej bytosti s nejasnou minulosťou.


Áno, sú to predovšetkým deti, ktoré si večer 5. decembra čistia topánky a dávajú ich do okna s očakávaním, že v nich ráno nájdu balíček plný sladkostí od sv. Mikuláša. Tento zvyk sa viaže k osobnosti jedného z najobľúbenejších svätcov, ktorý bol počas svojho života štedrý a zachraňoval ľudí. Šiesty december je údajne dátum jeho úmrtia

 

 

O svätom Mikulášovi existuje množstvo príbehov. Historici sa stretávajú v názore, že sa narodil v bohatej rodine v roku 270 v meste Patara, ktoré leží na území dnešného Turecka. Medzi jeho najznámejšie činy patrí napríklad záchrana muža počas cesty do Myry, kde ho napokon zvolili za nového biskupa, ktorý pomáhal kresťanom. Neskôr sa aj on sám dostal do väzenia. Vďaka cisárovi Konštantínovi a jeho Milánskemu ediktu z roku 313 ho prepustili. 

 

Prečítajte si tiež: Nezaváhali ani minútu! Dvanásť silákov pomôže sestričkám na covidovom oddelení v Bojniciach

 

Azda najznámejší je príbeh, ktorý spája svätého Mikuláša s otcom a jeho troma dcérami. Keďže bol muž chudobný, nemohol dať dcéram veno a bez neho by ich žiaden ženích nechcel. Preto mu napadlo, že si na veno zarobia prostitúciou. Mikuláš ich však zachránil, keď im v noci tajne nosil na okno mešce s peniazmi. Otec si počas tretej noci na záhadného darcu počkal a keď zistil, kto ním je, bol mu veľm vďačný. 

 

 

Svätec zomrel v pokročilom veku a pochovali ho v Myre. Jeho ostatky odtiaľ neskôr previezli do talianskeho mesta Bari. Svätý Mikuláš je patrónom ruského národa, ale aj námorníkov. V obľube ho majú aj žiaci, ktorí radi tvrdia: "Na svätého Mikuláša neučí sa, neskúša sa." 

 

I keď pandemické opatrenia už druhý rok obmedzujú stretávanie detí s Mikulášom, verme, že si k nim nájde cestu a prinesie radosť im, aj ich rodičom. 

 

Možno vás zaujme: Manželia Vinczeovci už rok prenajímajú byt bezdomovcovi. Zmenili mu tak život o 360 stupňov

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok