Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. mar. 2021Radoslav
BratislavaBratislava -1°
Biblia
TV program
Moje Netky
28.02.2020 07:35 Parlamentné voľby 2020
Do NRSR môžu cez krúžky prejsť aj kandidáti na nezvoliteľných miestach
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.02.2020 07:35 Parlamentné voľby 2020

Do NRSR môžu cez krúžky prejsť aj kandidáti na nezvoliteľných miestachBRATISLAVA - Do Národnej rady (NR) SR sa môžu dostať aj kandidáti na poslancov, ktorí sa na kandidačných listinách svojich politických strán nachádzajú na zdanlivo nezvoliteľných miestach. O prideľovaní mandátov v NR SR hovorí zákon o podmienkach výkonu volebného práva.


Aby sa vybraní kandidáti preferenčnými hlasmi dostali do parlamentu, musí ich v sobotu (29. 2.) zakrúžkovať dostatočný počet voličov. Na vstup do parlamentu potrebujú podľa zákona aspoň tri percentá prednostných hlasov z celkového počtu platných hlasov odovzdaných pre ich politickú stranu alebo koalíciu.

 

Mandáty dostanú kandidáti postupne

Mandáty sú strane pridelené v poradí, v akom sú kandidáti uvedení na hlasovacom lístku. Ak je strane alebo koalícii pridelených viac mandátov a viac kandidátov získalo aspoň tri percentá hlasov, "mandáty dostanú kandidáti postupne v poradí podľa najvyššieho počtu získaných prednostných hlasov", píše sa v zákone.

 

Najviac môže volič krúžkovať štyroch kandidátov. Odovzdať môže aj menej krúžkov, viac však nie. Kým pri menšom počte sa na preferenčné hlasy prihliada, pri vyššom nie. Vtedy hlas dostane strana, ktorá je uvedená na hlasovacom lístku v obálke, nie však vybraní kandidáti, uvádza na svojom webe ministerstvo vnútra.

 

 

Inštrukcie treba dodržiavať

Rezort upozorňuje na to, že do obálky nesmie volič vložiť viac ako jeden hlasovací lístok, v opačnom prípade je jeho hlas neplatný. Volič hlasuje za plentou, kde vyberie hlasovací lístok, prípadne udelí aj preferenčné krúžky, a vloží lístok do obálky. Tú potom vloží do volebnej schránky.

 

Volič, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, lebo nemôže čítať alebo písať, a oznámi to pred hlasovaním okrskovej volebnej komisii, môže so sebou vziať za plentu inú osobu, aby podľa jeho pokynov upravila hlasovací lístok a vložila ho do obálky. Takouto osobou nemôže byť podľa MV člen komisie.

 

Zdravotne postihnutí ľudia môžu požiadať o odovzdanie inou ososbou

"Za voliča, ktorý nemôže pre zdravotné postihnutie sám vložiť obálku do volebnej schránky, môže ju do nej na jeho požiadanie a v jeho prítomnosti vložiť iná osoba, ale nie člen okrskovej volebnej komisie," dodáva rezort vnútra na svojom webe.

 

Parlamentné voľby sa budú konať 29. februára. Hlasovať v nich môžu všetci občania SR, ktorí budú mať v deň hlasovania aspoň 18 rokov. Voľby budú stáť viac ako 12,6 milióna eur. V ére samostatného Slovenska pôjde o ôsme parlamentné voľby v poradí. Na Slovensku sú viac ako štyri milióny oprávnených voličov.reklama


Zdroj: TASR/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok