Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
11. aug. 2020Zuzana
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
29.11.2012 14:46 Krimi
Do podvodu s DPH za milióny eur boli zapletené aj významné firmy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.11.2012 14:46 Krimi

Do podvodu s DPH za milióny eur boli zapletené aj významné firmyDo podvodu s DPH za milióny eur boli zapletené aj významné firmy - Krimi Finančné riaditeľstvo (FR) SR a Policajný zbor (PZ) SR zabránili neoprávnenému vyplateniu takmer 5 miliónov eur v rámci nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty (DPH). Príslušníci


Finančné riaditeľstvo (FR) SR a Policajný zbor (PZ) SR zabránili neoprávnenému vyplateniu takmer 5 miliónov eur v rámci nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty (DPH). Príslušníci oboch subjektov totiž odhalili dva prípady, keď dochádzalo k fiktívnym obchodom s komoditami, do ktorých sú zapletené aj veľké spoločnosti s významným podielom na trhu. 

"Slovo kradnúť je v tomto prípade na mieste," vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave minister financií Peter Kažimír (Smer-SD). Podľa doterajších zistení bude možné firmám dodatočne dorubiť na DPH 27,5 milióna eur.

Do prvého prípadu "Cukor" a takzvaného karuselového podvodu bolo zapletených 11 daňových subjektov. Tie obchodovali s viacerými komoditami ako slnečnicový olej a káva, pričom najväčší podiel na uplatnených a nevyplatených nadmerných odpočtoch mal kryštálový cukor. Výsledkom daňových kontrol je dosiahnutý dorub na DPH v celkovej sume 19 miliónov eur, z toho očakávaný dorub z rozpracovaných kontrol je približne 900.000 eur. Zadržaný nadmerný odpočet DPH má v tomto prípade hodnotu 1,8 milióna eur.

Do podvodu bola podľa ministrových informácií zapletená aj veľká spoločnosť zo stredného Slovenska podnikajúca vo veľkoobchode a maloobchode s potravinami a doplnkovým tovarom. 

Podľa prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara boli pri súvisiacej policajnej akcii zadržané a predvedené štyri osoby. "V priebehu ďalšieho vyšetrovania vyšetrovateľ obvinil ďalšie štyri osoby zo zločinu krátenia dane spáchaného vo forme organizovanej skupiny," uviedol Gašpar. Osobám hrozí väzenie až na 12 rokov.
V druhom prípade s názvom "Obilie" sa konanie osôb klasifikuje ako konanie zločineckej skupiny, teda najvyššej formy organizovanej trestnej činnosti. Vyšetrovateľ v tomto prípade obvinil päť občanov Maďarskej republiky a dvoch občanov SR vo veku od 22 do 51 rokov. Mali sa dopustiť trestných činov krátenia dane a poistného, ako aj neodvedenia dane a poistného.
Do podvodu bolo zapletených celkovo 64 firiem, z ktorých bolo 42 spoločností zo zahraničia a 22 zo Slovenska. Spoločnosti fiktívne obchodovali najmä s obilím, kukuricou, repkou olejnou a slnečnicami. Na obchodovaní sa zúčastnila aj spoločnosť s rozhodujúcim podielom na trhu s poľnohospodárskymi plodinami. Rovnako ako pri obchodoch s cukrom ani v tomto prípade Kažimír nechcel spresniť meno subjektu. Výška zadržaného nadmerného odpočtu v prípade Obilie dosiahla 3 milióny eur, pričom očakávaný nález za všetky kontrolované daňové subjekty je približne 8,5 milióna eur.
Zdroj: TASR


reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok