Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. okt. 2021Demeter
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Do rómskych komunít vráti úspešný projekt z minulého projektového obdobia – Miestne občianske poriadkové služby
Do rómskych komunít vráti úspešný projekt z minulého projektového obdobia – Miestne občianske poriadkové služby
24.05.2017 16:29 Domov
Do rómskych komunít sa opäť po roku vrátia miestne hliadky - MOPS
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.05.2017 16:29 Domov

Do rómskych komunít sa opäť po roku vrátia miestne hliadky - MOPSBRATISLAVA - Po ročnej pauze sa do rómskych komunít vráti úspešný projekt z minulého projektového obdobia – Miestne občianske poriadkové služby (MOPS). Projekt nadviaže na úspešný, no zrušený program rómskych občianskych hliadok (ROH). Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky ako sprostredkovateľský orgán pre časť operačného programu Ľudské zdroje v spolupráci s Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity vyhlásilo výzvu na MOPS, ktorá je spolufinancovaná zo zdrojov Európskeho sociálneho fondu.


Prijímateľmi sú obce. Celkové zdroje výzvy predstavujú 11.764.706 eur, a to vrátane 5-percentnej spoluúčasti obce. Projekty budú trvať 36 mesiacov. Výška podpory predstavuje na jedného člena hliadky 561 eur mesačne. Ide o celkovú cenu práce, ku ktorej prislúcha automaticky paušálna platba 25 percent, a teda 140 eur. Táto platba pokryje náklady súvisiace s výkonom ich činnosti. Ide napríklad o zaškolenie hliadok, vybavenie príslušnými pracovnými prostriedkami a podobne.

 

„Vypočuli sme hlasy starostov a  výzvu sme nastavili tak, aby sa jednak odbúrali byrokratické požiadavky pri vykazovaní výdavkov, ale aj optimalizoval počet členov hliadky podľa počtu marginalizovaných rómskych komunít na danom území. Verím, že táto naozaj jednoduchá výzva bude nielen zaujímavá pre obce, ale pomôže aj pri minimalizácii výskytu rôznych negatívnych javov, ako je napríklad užívanie toluénu,“ uviedol splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz.

 

Členovia miestnej občianskej poriadkovej služby budú poskytovať svoje služby vo viacerých oblastiach. Ide napríklad o ochranu detí a mládeže pred negatívnymi javmi, ochranu verejného poriadku a majetku, ochranu životného prostredia či prevenciu konfliktu medzi menšinou a väčšinou. Pri výkone svojej činnosti budú spolupracovať s príslušníkmi integrovaného záchranného systému. Osobitne budú nápomocné pri riešení niektorých náročných a konfliktných situácií v rámci komunity so zástupcami policajného zboru.

 

„Očakávam, že program MOPS bude ešte úspešnejší ako Rómske občianske hliadky. Plánované financie na výzvu by mali pokryť minimálne 465 členov MOPS pracujúcich v pracovnom pomere uzatvorenom na stanovený týždenný pracovný čas. Umožňujeme financovanie MOPS aj na kratší pracovný čas, teda na polovicu stanoveného týždenného pracovného času. Zavádzame výrazné zjednodušenie vykazovania nákladov a odbúranie byrokracie pri kontrole oprávnených výdavkov,“ vysvetlila generálna riaditeľka Sekcie európskych programov ministerstva vnútra Adela Danišková.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok