Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. aug. 2020Ľubomíra
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Zarybňovanie Vodnej nádrže Nová Bystrica.
Zarybňovanie Vodnej nádrže Nová Bystrica.
30.08.2017 18:52 Domov
Do vodnej nádrže Nová Bystrica dnes vypustili tisícky pstruhov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.08.2017 18:52 Domov

Do vodnej nádrže Nová Bystrica dnes vypustili tisícky pstruhovNOVÁ BYSTRICA - Do vodnej nádrže Nová Bystrica na severozápade Slovenska vplávali dnes tisícky rýb. Pracovníci Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) zabezpečili na tento účel 1350 kilogramov pstruha potočného, ktoré priviezli v špeciálnom aute v 13-stupňovej vode.


"Zarybňovanie robíme najmä pre zachovanie biodiverzity vodnej nádrže, pretože sa v nej nachádzajú aj neželané druhy rýb, ktoré požierajú neprimerane veľké množstvo rastlinnej potravy. Pstruhy budú ich biologický nepriateľ. Dva razy do roka robíme aj kontrolné veterinárne výlovy, pri ktorých na základe vzoriek rýb vieme posúdiť kvalitu vody. Ryby nám teda slúžia ako bioindikátor kvality," vysvetlil hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Pavel Machava.

 

Pri preprave rýb je potrebné dohliadnuť na správnu teplotu vody a obsah kyslíka. Bežne takto ryby dovážajú aj do iných krajín, kde cesta zaberie 12 až 14 hodín. "Keď je veľký teplotný rozdiel medzi vodou, v ktorej sú ryby prepravované a tou, do ktorej ich vypúšťame, mohli by dostať teplotný šok. Každá ryba je tiež inak náročná na kyslík, do každej prepravnej debny ho pridávame potrebné množstvo. Správanie rýb je dôležité kontrolovať aj počas jazdy," vysvetlil Dušan Ondruš z Mestskej organizácie SRZ v Žiline.

 

Voda vo vodárenskej nádrži pri Novej Bystrici má zvyčajne dobrú kvalitu. SVP ju dodáva vodárenskej spoločnosti, ktorá ju spracuje a dodá občanom. Ľudia sa v nej nesmú kúpať, ani loviť ryby. "Platí tu najprísnejší stupeň ochrany, aby sme zabezpečili kvalitu a čistotu vody," doplnil Machava s tým, že na Slovensku sa v súčasnosti nachádza osem vodárenských nádrží primárne určených na to, aby dodávali vodu, ktorá sa neskôr spracuje na pitné účely.

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok