Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. júl. 2020Milslav
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
09.08.2018 10:30 Ekonomika
Dobrovoľne poistený môže byť aj poistenec štátu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.08.2018 10:30 Ekonomika

Dobrovoľne poistený môže byť aj poistenec štátuBRATISLAVA - Sociálna poisťovňa (SP) umožňuje dobrovoľné poistenie aj osobám, ktoré majú status poistenca štátu.


Ide o osoby, ktoré sa riadne starajú o dieťa do šesť rokov, prípadne do 18 rokov, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, ľudí, ktorí poberajú opatrovateľský príspevok alebo sú asistentmi osobám s ťažkým zdravotným postihnutím, a tiež o osoby na dobrovoľnej vojenskej príprave. Môžu si tak zvýšiť do budúcnosti vymeriavací základ pre dávky.

 

Za vybrané skupiny osôb platí štát poistné len na dôchodkové poistenie a keďže v prípade dôchodkového poistenia zákon umožňuje súbeh povinného a dobrovoľného poistenia, môžu sa títo poistenci prihlásiť samostatne na dobrovoľné dôchodkové poistenie, na dobrovoľné dôchodkové a dobrovoľné nemocenské poistenie súčasne alebo na komplexný balík dobrovoľného poistenia. "Môžu si tak do budúcnosti zvýšiť vymeriavací základ pre dôchodkové dávky alebo im môže vzniknúť nárok na nemocenské dávky aj dávku v nezamestnanosti, samozrejme, však po splnení všetkých zákonom stanovených podmienok," vysvetlil hovorca SP Peter Višváder.

 

Dobrovoľne poistená môže byť osoba, ktorá dosiahla vek 16 rokov, má trvalý pobyt alebo povolenie na trvalý alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky a nemá priznaný predčasný starobný dôchodok.

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok