Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. jan. 2022Vincent
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
19.11.2018 15:20 Zaujímavosti
Dokument o osudoch karpatských Nemcov na Slovensku "rozväzuje jazyky"
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.11.2018 15:20 Zaujímavosti

Dokument o osudoch karpatských Nemcov na Slovensku "rozväzuje jazyky"BRATISLAVA - S osudmi karpatských Nemcov u nás sa budú môcť zoznámiť diváci v slovenských mestách a mestečkách.


Najnovší dokument režisérky Anny Gruskovej Smutné jazyky bude spolu s tvorcami cestovať po Slovensku a okrem projekcií ponúkne aj diskusie.

 

"Pôvodne to mal byť film o mojej rodine, respektíve rodine môjho manžela, kde bola babička karpatská Nemka, ale kľúčová svedkyňa z tej rodiny odmietla vypovedať," uviedla v pondelok na tlačovej konferencii po projekcii v bratislavskom Goetheho inštitúte Grusková (Profesionálna cudzinka /2016/, Návrat do horiaceho domu /2014/, Rabínka /2012/).

 

Režisérka, ktorá sa podpísala tiež pod scenár a produkciu filmu o karpatských Nemcoch na Slovensku, napokon spojila sily s germanistom Jozefom Tancerom, autorom námetu snímky mapujúcej rôzne podoby nemeckého jazyka u nás.

 

"Na začiatku to bola výzva urobiť film o jazykoch, ale postupne sa tá téma objavovala, veď v jazyku máme celý náš svet, celý náš život, a jazyk je aj mocenský nástroj," poznamenala Grusková k svojmu štvrtému celovečernému dokumentu, ktorý cez optiku jazykovej situácie približuje ideologicky a kultúrne komplikované dedičstvo nemeckej menšiny na Slovensku v 20. storočí. Ukazuje aktuálny stav, v ktorom sa nemecká kultúra a nemecké dialekty zo Slovenska po niekoľkých storočiach definitívne strácajú.

 

"Tie nárečia sa od seba veľmi odlišovali, v oblastiach južného Slovenska to boli skôr nárečia, ktoré pochádzali z rakúsko-bavorského priestoru, v severnej časti Spiša nárečia, ktoré čiastočne pochádzajú zo Saska. Sú to akoby endemity, nevyskytujú sa už nikde inde na svete, len tam," priblížil nemecké dialekty na slovenskom území Tancer, ktorý po regiónoch vymierajúcich nárečí a zamlčiavaných dramatických osudov karpatských Nemcov u nás divákov sprevádza.

 

Takzvaní karpatskí Nemci postupne prichádzali na územie dnešného Slovenska od 13. storočia. Pomáhali tu vybudovať priemysel, baníctvo, poľnohospodárstvo, postavili väčšinu najkrajších miest a mestečiek. Po nástupe Adolfa Hitlera k moci sa začala ich intenzívna z Nemecka riadená nacifikácia.

 

Nie všetci jej však podľahli. Film pripomína, že viacerí bojovali v SNP, iní zomierali v nemeckých koncentračných táboroch. Po skončení sa druhej svetovej vojny muselo zo Slovenska odísť na základe tzv. Benešových dekrétov 84 % nemeckých obyvateľov.

 

"My sme ľudia, ktorí žijú vo svojej vlasti, ale nijakú vlasť nemajú," hovorí vo filme vyše 90-ročná predsedníčka Karpatonemeckého spolku v Bratislave Rosina Stolárová-Hoffmann.

 

Práve tento výrok sa stal nosnou myšlienkou celého dokumentu, ktorý štartuje turné po Slovensku. "Zatiaľ sú dohodnuté mestá Bratislava, Banská Štiavnica, Chmelnica, Medzev, Trnava, Kežmarok, Nitrianske Pravno, Kľačno a v rokovaní sú aj ďalšie mestá. Film má za sebou už aj niekoľko projekcií v Nemecku a v Rakúsku, aj tieto série budú pokračovať ďalej. Diskutovať budú okrem tvorcov filmu taktiež ľudia, ktorých sa táto téma týka, či už osobne, alebo prostredníctvom osudov ich predkov. V každých mestách sa budú títo hostia meniť podľa lokálnych dispozícií," povedala Zuzana Golianová, PR manažérka filmu, ktorý ľuďom "rozväzuje jazyky".

 

"Ten film istým spôsobom ľudí uvoľňuje, sú schopní sa po ňom veľmi otvorene rozprávať. Takúto skúsenosť máme z každého premietania, ľudia majú chuť niečo povedať, podeliť sa so svojimi skúsenosťami a doplniť obraz, ktorý sme filmom v jednej hodine predostreli," konštatovala Grusková, ktorá bude spolu s Tancerom diskutovať s divákmi aj na prvej zo série projekcií. Tá sa uskutoční vo štvrtok 29. novembra o 18.00 h na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

 

Dokument je v slovenskom a v nemeckom jazyku so slovenskými titulkami. Predpremiéru mal na medzinárodnom filmovom festivale Cinematik v septembri, premiérovo ho uviedol aj festival Jeden svet. Ponúkne ho vo svojom vysielaní aj koprodukčný partner RTVS.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok