Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
23. máj. 2022Želmíra
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
24.01.2022 16:15 Koronavirus
Domáca karanténa bude kratšia!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.01.2022 16:15 Koronavirus

Domáca karanténa bude kratšia!BRATISLAVA - Týkať sa to bude všetkých pozitívnych, bez ohľadu na očkovanie či prekonanie ochorenia. Skrátenie sa týka aj karantény po úzkom kontakte s pozitívnym. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ), ktorá nadobúda účinnosť od utorka 25. januára.


Izolácia bude po novom trvať 5 dní, pokiaľ sa počas posledných 24 hodín u pozitívneho nevyskytli príznaky. „Ak sa v ostatných 24 hodinách vyskytli príznaky ochorenia, o ukončení izolácie rozhodne lekár,“ spresnil šéf Inštitútu zdravotných analýz (IZA) Matej Mišík.

 

 

Nasledujúcich 5 dní musí táto osoba nosiť na verejnosti respirátor bez výdychového ventilu. Deti v školách a školských zariadeniach môžu nosiť aj rúško.

 

Prečítajte si tiež: Dvaja koaliční partneri nechcú predĺžiť núdzový stav

 

V prípade karantény, teda ak sa osoba dostane do úzkeho kontaktu s pozitívnym človekom, vyhláška zavádza dva režimy. Pre neočkovaných a očkovaných bez posilňujúcej tretej dávky, ktorí sú viac ako 9 mesiacov od zaočkovania, bude platiť povinná 5-dňová karanténa. Vykonanie PCR testu na piaty deň už nebude potrebné pri každom úzkom kontakte. O vykonaní testu na ochorenie COVID-19 najskôr na piaty deň po úzkom kontakte rozhodne ošetrujúci lekár.

 

 

Ak sa nevyskytnú príznaky, ďalších 5 dní musí osoba po kontakte s pozitívnym nosiť na verejnosti respirátor, deti v školách a školských zariadeniach môžu nosiť aj rúško. „Je však dôležité všímať si symptómy. Za symptóm sa považuje aj upchatý nos,“ zdôraznila infektologička a členka konzília odborníkov Alena Koščálová. Ak sa počas karantény vyskytnú príznaky ochorenia, o ďalšom postupe rozhodne všeobecný lekár.

 

K téme: Nová vakcína bude chrániť pred koronavírusom aj chrípkou. Stačí len jedna dávka!

 

Ak sa do úzkeho kontaktu dostane plne očkovaní s posilňujúcou dávkou, plne očkovaní do 9 mesiacov od zaočkovania alebo osoba po prekonaní ochorenia COVID-19 pred menej ako 180 dňami, nebude sa na ňu vzťahovať povinná karanténa. Podmienkou je, aby nemala príznaky a nasledujúcich 7 dní musí na verejnosti nosiť respirátor.

 

 

Všeobecný lekár však bude môcť rozhodnúť o karanténe, ak napríklad ide o úzky kontakt s osobou v spoločnej domácnosti. Tieto osoby však zostávajú v karanténe, ak sa u nich vyskytol čo i len jeden z klinických príznakov ochorenia COVID-19, či ak ošetrujúci lekár posúdi u tejto osoby karanténu ako potrebnú,“ uvádza vyhláška.

 

ÚVZ pripomína, že medzi najčastejšie klinické príznaky patria zvýšená telesná teplota nad 37 stupňov Celzia, kašeľ, nočné potenie, únava, bolesti hrdla, bolesti hlavy, dýchavičnosť, strata chuti alebo strata čuchu, črevné a zažívacie problémy a pocit upchatého nosa.

 

Možno vás zaujme: Budú sa ženy konečne cítiť bezpečnejšie? Pomôcť im môže novinka, ktorú testuje vláda

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok