Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. feb. 2021Frederik
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler
26.12.2014 11:40 Domov
Draxler: Diskusii o spôsobe financovania škôl sa nebránime
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.12.2014 11:40 Domov

Draxler: Diskusii o spôsobe financovania škôl sa nebránimeBRATISLAVA - Ministerstvo školstva sa nebráni diskusii o spôsobe financovania škôl a o požiadavke učiteľov, aby všetky školy spadali pod spoločnú strechu jedného ministerstva.


Minister školstva, vedy, výskumu a športu Juraj Draxler však nepredpokladá, že by zložitý problém financovania škôl z rôznych zdrojov vedeli riešiť už na budúci rok. Ako pre agentúru SITA povedal, ministerstvo má v budúcom roku iné priority, ktoré sú v rebríčku vyššie.

 

Minister priznal, že o zjednotení systému školstva počúva často aj v teréne. "Keďže však systém už nejakú dobu takto funguje, je to zložitá otázka. Nebránim sa tomu, aby sme na budúci rok mali diskusiu o tom, že napríklad zamestnanci, ktorí sú v originálnych kompetenciách, by mali byť preradení do prenesených kompetencií. Je to však zložitý problém, keďže systém je už takto historicky nastavený a bude treba k tomu citlivo pristupovať,“ povedal Draxler.

 

Ako minister dodal, v niektorých prípadoch sa stáva, že zamestnanci v jednej budove spadajú pod rôzne rezorty. Podľa ministra je potrebná široká diskusia a do budúcna by možno ministerstvo vedelo dať nejaké návrhy spoločne so Združením miest a obcí Slovenska a ministerstvom vnútra. Draxler tak reagoval na vyjadrenia Slovenskej komory učiteľov, ktorá súčasne financovanie škôl a školských zariadení považuje za jeden z hlavných problémov školstva.

 

Systém zároveň označuje ako neprehľadný, nespravodlivý a diskriminačný. Podľa komory učiteľov súčasné financovanie zvyšuje rozdiely medzi jednotlivými školami v podmienkach na výchovu a vzdelávanie žiakov aj na prácu učiteľov. Komora pritom navrhuje presunúť financovanie materských škôl, základných umeleckých škôl a školských zariadení (školské kluby detí, centrá voľného času či školské jedálne) z originálnych do prenesených kompetencií.

Otázka financovania škôl sa tento rok otvorila najmä v súvislosti s koncoročnými odmenami. Ministerstvo školstva udelilo odmeny po 100 eur pre 61 000 pedagogických pracovníkov a 20 000 nepedagogickým pracovníkom.

 

Ministerstvo vnútra vyplatilo odmeny po 200 eur pre 10 299 zamestnancov škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti okresných úradov ministerstva. Zamestnanci materských škôl, základných umeleckých škôl a centier voľného času spadajú pod mestá a obce, ktoré v niektorých prípadoch nemali na vyplatenie odmien peniaze alebo nemali naplánované odmeňovanie vo svojom rozpočte.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok