Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. máj. 2020Viliam
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Minister školstva SR Juraj Draxler
Minister školstva SR Juraj Draxler
23.06.2015 17:28 Domov
Draxler: Oba návrhy k voľbe riaditeľa školy sú pre mňa akceptovateľné
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.06.2015 17:28 Domov

Draxler: Oba návrhy k voľbe riaditeľa školy sú pre mňa akceptovateľnéBRATISLAVA - Oba návrhy súvisiace s voľbou riaditeľa školy, od ministerstva školstva aj od poslanca Ľubomíra Petráka, sú pre šéfa rezortu školstva Juraja Draxlera akceptovateľné, ani jeden nemení postavenie rady školy. Minister školstva to povedal na dnešnom brífingu po pracovnom stretnutí so zástupcami stavovských organizácií.


"Poslanecký návrh dáva poistku zriaďovateľom. Áno, zriaďovatelia môžu na základe neho zablokovať voľbu riaditeľa školy, ale iba trojpätinovou väčšinou v zastupiteľstve. To je kvórum, pri ktorom zastupiteľstvo rozhoduje o rušení školy ako takej," povedal Draxler s tým, že v praxi bude využitá táto poistka len v krajných prípadoch. Do poslednej chvíle budú podľa Draxlera politické diskusie, ktoré z riešení je lepšie a minister si vie predstaviť, že nakoniec sa presadí pôvodný návrh rezortu školstva. 

 

Predseda odborového zväzu pracovníkov školstva Pavel Ondek dnes zopakoval, že nerozumie, prečo sa má v súvislosti s voľbou riaditeľa školy meniť legislatíva. Pripomenul totiž, že k tejto problematike nie je spracovaná žiadna analýza, z ktorej by vyplývalo, že súčasný systém je zlý. Plánované zmeny rovnakým spôsobom vnímajú aj Združenie základných škôl, Asociácia riaditeľov štátnych gymnázií či Slovenská komora učiteľov. 

 

Školskí odborári budú v stredu 24. júna rokovať o voľbe riaditeľa aj s predkladateľom pozmeňujúceho návrhu poslancom Ľubomírom Petrákom (Smer-SD) a niektorými členmi parlamentného výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Zväz presadzuje stiahnutie pozmeňujúceho návrhu z rokovania parlamentu a prijatie pôvodného návrhu ministra školstva, ktorý schválila Hospodárska a sociálna rada, ako aj vláda Slovenskej republiky. 

 

Pozmeňujúci návrh Petráka, ktorý predložil k novele školského zákona, podľa odborárov popiera demokratické princípy rozhodovania školskej samosprávy a vytvára priestor pre stranícke nominácie riaditeľov škôl. "Sme sklamaní postojom poslancov vládnej strany, ktorí nerešpektujú názory občanov a organizácií pôsobiacich v oblasti školstva, Generálnej prokuratúry SR, Úradu vlády SR, ministerstva vnútra a ministerstva financií. Tento návrh hrubým spôsobom oslabuje postavenie rady školy a vážne narúša apolitickú funkciu riaditeľa školy v systéme školskej samosprávy," uviedol predseda odborárov Pavel Ondek po tom, ako Petrák predložil v parlamente pozmeňujúci návrh k novele školského zákona.

 

Parlament rokoval o návrhu novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve v stredu 17. júna. Ako vyplýva z pozmeňujúceho návrhu poslanca Petráka, zriaďovateľ bude môcť dvakrát po sebe odmietnuť kandidáta na riaditeľa školy, ktorého navrhla rada školy na základe výberového konania. V druhom prípade však nesúhlas zriaďovateľa s kandidátom na riaditeľa musí potvrdiť hlasovaním obecné zastupiteľstvo trojpätinovou väčšinou. V takom prípade o novom riaditeľovi školy rozhodne výberové konanie a nie rada školy. Podľa Petráka sa tak zrovnoprávni postavenie zriaďovateľa, ktorý je zodpovedný za financovanie a chod školy. 

 

Pôvodne z novely predloženej do parlamentu vyplývalo, že ak zriaďovateľ školy nebude spokojný s kandidátom na riaditeľa, ktorého navrhla rada školy na základe výberového konania, písomne odôvodní svoj nesúhlas rade školy a následne sa uskutoční nové výberové konanie. Z neho by vzišiel kandidát, ktorého by rada školy opäť navrhla zriaďovateľovi. Tento návrh už mal byť pre zriaďovateľa záväzný. Podľa súčasného znenia zákona o štátnej správe v školstve zriaďovateľ vymenúva riaditeľa školy na návrh rady školy na základe výberového konania a už prvý návrh rady školy je pre zriaďovateľa školy záväzný. 

 

O novele školského zákona budú poslanci parlamentu hlasovať vo štvrtok 25. júna.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok