Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. jan. 2022Miloš
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
24.06.2016 15:56 Domov
Dunaj má pre Slovensko mimoriadny význam
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.06.2016 15:56 Domov

Dunaj má pre Slovensko mimoriadny významBRATISLAVA - Dunaj má pre Slovensko podľa ministerstva životného prostredia mimoriadny význam, a to aj napriek tomu, že preteká viac-menej len po hranici jeho územia v dĺžke 172 km.


"Slovensko si uvedomuje nevyhnutnosť prijímať opatrenia na zachovanie a zlepšenie kvality vody v Dunaji a jeho prítokoch. Dunaj je totiž hlavným zdrojom pre dopĺňanie zásob podzemnej vody Žitného ostrova, ktorá je jedinečnou zásobárňou tejto strategickej suroviny," uviedol pre TASR odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

 

Ďalšou nenahraditeľnou devízou Dunaja pre SR má byť jeho hydroenergetický potenciál. "Jeho využitie umožňuje Vodné dielo Gabčíkovo, ktoré výrobou lacnej a ekologicky čistej energie prispieva k našej energetickej bezpečnosti. Vodná elektráreň Gabčíkovo sa podieľa desiatimi percentami na celkovej vyrobenej elektrickej energii na Slovensku," priblížil envirorezort. Súčasťou integrovaného prístupu k využitiu Dunaja je aj zlepšovanie protipovodňovej ochrany územia. Jedným z najvýznamnejších prvkov bolo práve vybudovanie Vodného diela Gabčíkovo.

 

Dunajský región, ako aj samotná rieka Dunaj predstavujú v rámci Európskej únie osobitný prírodný, hospodársky a dopravný fenomén. Rieka je impulzom pre osídľovanie, dopravu, výrobu energie, rôzne druhy hospodárstva a služieb, obchodu, poľnohospodárstva, kultúrne a sociálne väzby a vyznačuje sa často nedoceneným prírodným bohatstvom.

 

"Dunaj ako najväčšia európska rieka má obrovský potenciál, ktorý sa nevyužíva v plnej miere. K zlepšeniu situácie môže významne prispieť Dunajská stratégia. Medzi jej priority patrí rozvoj kontinuálnej dunajskej vodnej cesty a zabezpečenie splavnosti Dunaja, rešpektujúci princípy trvalo udržateľného rozvoja. Podpora ekonomických aktivít využívajúcich potenciál rieky Dunaj a jej povodia musí byť v súlade s ekologickým správaním," zhrnul envirorezort.

 

Význam tejto rieky pripomína aj medzinárodný deň, ktorý si verejnosť pripomína 29. júna. Tradícii osláv Dňa Dunaja predchádzal Dohovor o spolupráci pri ochrane a trvalom využívaní Dunaja, ktorý uzavreli zástupcovia podunajských krajín EÚ v Sofii v júni 1994. Desať rokov po jeho podpise vyhlásili Medzinárodný deň Dunaja. Slovensko spolu s ostatnými signatármi dohovoru sa zaviazali každoročne zorganizovať oslavu sviatku symbiózy rieky a človeka.

 

Tohtoročný projekt Danube Day bol spojený s Dňom otvorených dverí MŽP SR (18. júna). Slovenský vodohospodársky podnik vtedy postavil na bratislavskom nábreží krátky úsek protipovodňovej mobilnej bariéry, ktorá zohrala významnú ochrannú úlohu pri veľkej povodni v Bratislave v júni 2013, keď hlavné mesto ohrozovala „storočná voda“.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok