Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. júl. 2022Milslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Dušan Kováčik na súde
Dušan Kováčik na súde
19.05.2022 16:26 Domov
Dušan Kováčik poriadne naložil súdu! Čo spravila jeho manželka?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.05.2022 16:26 Domov

Dušan Kováčik poriadne naložil súdu! Čo spravila jeho manželka?BRATISLAVA - Bývalý špeciálny prokurátor sa postavil pred súd v kauze takáčovci. V tomto prípade čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.


Dušan Kováčik odmieta, že by pomáhal zločineckej skupine takáčovcov. Rovnako odmieta, že by sa pričinil o prepustenie údajného bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby za úplatok, ako aj ďalšie skutky, za ktoré ho vlani neprávoplatne odsúdil Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku na 14-ročný nepodmienečný trest a trest prepadnutia majetku.

 

 

Vyplýva to z odvolania na Najvyšší súd (NS) SR, z ktorého sudca čítal na štvrtkovom pojednávaní. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek navrhol odvolanie zamietnuť ako nedôvodné.

 

Obhajoba v odvolaní žiada NS SR o zrušenie rozsudku a oslobodenie Kováčika, prípadne aby vec vrátil na súd prvého stupňa a pridelil ju Krajskému súdu v Banskej Bystrici, nie ŠTS. Navrhla tiež vypočuť viacero svedkov a niektorých vzájomne konfrontovať. Rovnako by chcela doložiť dôkazy, napríklad v podobe prepisov výsluchov rôznych osôb či článkov z médií.

 

Prečítajte si tiež: Zoroslav Kollár uzavrel dohodu o vine a treste

 

V odvolaní, ktoré má vyše 450 strán bez príloh a má viacero doplnení, Kováčik namieta zákonnosť procesu a spochybňuje výpovede viacerých svedkov. Upozorňuje aj na to, že súd vykonal najmä dôkazy navrhnuté prokuratúrou, zatiaľ čo väčšinu dôkazov od obhajoby odmietli. Sporné je podľa neho aj to, kedy sa začalo samotné trestné stíhanie.

 

 

V súvislosti s rozsudkom ŠTS o podporovaní zločineckej skupiny v odvolaní uviedli, že dosiaľ nepreukázali existenciu zločineckej skupiny. Obhajoba tiež namietala, že súd argumentoval existenciu zločineckej skupiny aj obvineniami, teda procesmi, v ktorých ešte nerozhodli o vine danej osoby. Rovnako poukázala na to, že súd argumentoval prípadmi, v ktorých uzavreli dohody o vine a treste. Spochybnil teda výpovede tzv. spolupracujúcich obvinených.

 

V súvislosti s odsúdením pre prijímanie úplatku upozorňuje napríklad na rozpory vo výpovediach svedkov. Namieta aj to, že nešpecifikovali, aké informácie mal Kováčik nezákonne poskytovať. Obhajobe tiež prekáža, že prvostupňový súd nevylúčil z pojednávania verejnosť. Ohradila sa aj voči tomu, že nebolo možné meniť poradie výsluchov.

 

 

Kováčik šéfoval Úradu špeciálnej prokuratúry od septembra 2004 do novembra 2020. Národná kriminálna agentúra ho zadržala koncom októbra 2020. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia.

 

Odvolací proces na Najvyššom súde SR sa začal vo štvrtok. Manželka Dušana Kováčika Iveta, ktorá taktiež podávala odvolanie, na pojednávanie neprišla.

 

Možno vás zaujme: Nečakaný zvrat v kauze poľovníckej chaty!reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok