Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. dec. 2020Oldrich
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
04.11.2019 20:16 Relax
Dýchanie znečisteného vzduchu ničí pamäť a mozog predčasne starne
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.11.2019 20:16 Relax

Dýchanie znečisteného vzduchu ničí pamäť a mozog predčasne starneNadmerne znečistený vzduch je problémom mnohých miest, a to aj tých vyspelých. Okrem toho, že sa kvôli nemu ľuďom oveľa horšie dýcha, ničí im tiež zdravie. Jedným z prejavov je potom podľa odborníkov napríklad rýchlejšie starnutie mozgu a strata pamäti.


Výskum odborníkov z britskej vysokej školy vo Warwicku jasne preukázal, že nadmerný výskyt oxidu dusičitého a ďalších nebezpečných častíc v ovzduší má výrazný vplyv na ľudský mozog a pamäť. V rámci štúdie testovali cez 34 000 obyvateľov z rôznych oblastí krajiny s rôznymi hladinami znečistenia vzduchu.

 

Z výsledkov jednoduchého testu, v ktorom si mali ľudia zapamätať desať slov, potom mohli jasne ukázať na fakt, že pamäť ľudí žijúcich trvalo vo viac znečistenom prostredí je vekovo úmerná ľuďom starším o desať rokov, než bol testovaný vek dobrovoľníkov (testovaní päťdesiatnici žijúci vo znečištěnějšom prostredí mali hodnoty pamäťových testov porovnateľné so šesťdesiatníkmi, ktorí žili v čistejšom ovzduší).

 

 

Podobné výsledky boli už skôr zistené aj v laboratórnych podmienkach u potkanov a iných drobnejších živočíchov.

 

Výskum britských doktorov Nattavudhy Powdthaveeho a Andrewa Oswalda je ale prvý, ktorý podobné reakcie preukázal aj u ľudí. Bol publikovaný v časopise Ecological Economics.

 

"Z predchádzajúcich štúdií existuje malé percento dôkazov o negatívnych súvislostiach medzi úrovňami znečistenia a pamäťovými výsledkami u starších osôb a detí. Všetok doterajší výskum je ale často vykonávaný iba formou porovnávania dát, nie formou konkrétnych reprezentatívnych vzoriek v reálnom čase. To sme sa snažili zmeniť," uviedol pre server Daily Mail profesor Powdthavee.reklama


Zdroj: netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok