Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. jan. 2021Tamara
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Evidencia tržby mimo eKasy bude od 1. januára 2020 tvrdo sankciovaná.
Evidencia tržby mimo eKasy bude od 1. januára 2020 tvrdo sankciovaná.
27.12.2019 14:11 Ekonomika
Ekasa bude od januára už nutnosťou
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.12.2019 14:11 Ekonomika

Ekasa bude od januára už nutnosťouBRATISLAVA - Podnikateľom, ktorí ešte nemajú pripojenú eKasu, zostávajú na to posledné dni. Finančná správa bude od januára sankciovať tých, ktorí ekasou nebudú disponovať aj napriek prijímaniu a evidovaniu všetkých tržieb.


Pokuta

Výška pokuty sa pritom bude pohybovať na úrovni 20 000 eur, no to ani zďaleka nie je všetko. Pri porušení nezavedenia ekasy hrozí aj strata živnosti, resp. živnostensnkého oprávnenia. 

 

 

Začiatok kontroly

"Počas prvých januárových dní sa vyberieme na kontrolu k tým podnikateľom, u ktorých budeme vidieť, že si eKasu nezaobstarali a napriek tomu majú prevádzky otvorené a prijímajú tržby," upozornil generálny riaditeľ sekcie boja proti podvodom a analýzy rizík finančnej správy Ladislav Hanniker.

 

 

Od januára úplne všetci

Od 1. januára 2020 sa končí výnimka pre neudeľovanie pokút podnikateľom, ktorí ešte v súčasnosti eKasu nemajú. Ak sa však niekto nepripojí do 1. 1. 2020, nebude to automaticky problém, avšak len v prípade, ak bude prevádzka zatvorená. Problém však nastane, ak bude prevádzka fungovať a podnikateľ bude aj napriek tomu vydávať pokladničné doklady, a teda evidovať tržbu mimo eKasy.

 

 

"Máme informácie, že niektorí podnikatelia začnú svoje podnikanie až neskôr v januári, resp. niektoré prevádzky budú z dôvodu dovoleniek a inventúr začiatkom januára zatvorené. V takom prípade si musia podnikatelia eKasu zriadiť do termínu otvorenia," vysvetlil Hanniker.

 

Riešenie na poslednú chvíľu

Správa opätovne vyzýva na využitie posledných decembrových dní na pripojenie sa k eKase. Existujú aj riešenia, ktoré sa dajú využiť v prípade, ak by konkrétny dodávateľ nevedel zabezpečiť pre svojho klienta eKasu v najbližších dňoch. Jedným riešením je virtuálna registračná pokladnica. Druhým je zmena dodávateľa. Na trhu ich totiž existujú desiatky. Finančná správa do dnešného dňa udelila 47 certifikácií. Kompletný zoznam certifikovaných riešení je dostupný aj na portáli finančnej správy.

 

 

Súčasný stav

Správa aktuálne eviduje tržby v systéme eKasa už 178 151 pokladníc. To predstavuje 87 % z celkového počtu aktívnych klasických pokladníc spred apríla 2019. Pred spustením eKasy bolo aktívnych 205. 000. Pripojené pokladnice vydajú denne viac ako 7 miliónov pokladničných dokladov.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, TASR, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok