Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. jan. 2021Nataša
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
30.11.2020 17:47 Environetky
Emisie skleníkových plynov v EÚ klesli najviac za posledných 30 rokov. Sme na správnej ceste dosiahnuť uhlíkovú neutralitu?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.11.2020 17:47 Environetky

Emisie skleníkových plynov v EÚ klesli najviac za posledných 30 rokov. Sme na správnej ceste dosiahnuť uhlíkovú neutralitu?BRATISLAVA - V roku 2019 klesli emisie skleníkových plynov v členských krajinách Európskej únie (EÚ) najviac za posledných 30 rokov.


Vyplýva to z výročnej správy EÚ o pokroku opatrení v oblasti klímy, ktorú dnes prijala Európska komisia (EK). Informovala Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia EK na Slovensku.

Emisie skleníkových plynov klesli v minulom roku v porovnaní s rokom 1990 o 24 percent. V porovnaní s rokom 2018 klesli emisie o 9,1 percenta, čo zodpovedá približne 152 miliónom ton oxidu uhličitého (CO2).

 Podľa EK malo na poklese emisií najväčší podiel odvetvie energetiky, vďaka ktorému klesli o 15 percent. Komisia vidí hlavnú príčinu v tom, že výroba elektriny spaľovaním uhlia bola nahradená výrobou elektriny z obnoviteľných zdrojov a zemného plynu. Emisie z priemyslu klesli takmer o 2 percentá. Oproti roku 2018 počas minulého roka naopak, o jedno percento vzrástli emisie z leteckej dopravy.

Zo správy ďalej vyplýva, že na predaji emisných kvót zarobili členské krajiny EÚ, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska a krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) od roku 2012 do polovice roka 2020 viac ako 57 miliárd eur.

 

 

Viac ako polovica z tejto sumy bola získaná len v rokoch 2018 a 2019. EÚ plánuje 77 percent z tejto sumy použiť na klimatické a energetické účely. Dlhodobým cieľom EÚ je dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu, teda vyprodukovať iba toľko emisií CO2, koľko dokáže príroda absorbovať.
 reklama


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok