Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. aug. 2020Dominik
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Karpatské bukové pralesy
Karpatské bukové pralesy
13.09.2019 10:54 Environetky
Envirorezort predstavil návrh rozšírenej ochrany územia, ktoré by spadalo pod UNESCO
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.09.2019 10:54 Environetky

Envirorezort predstavil návrh rozšírenej ochrany územia, ktoré by spadalo pod UNESCOBRATISLAVA – Ministerstvo životného prostredia (ŽP) vydalo v dnešných hodinách správu, o tom, že návrh úpravy hranice Karpatských bukových pralesov sa dostal do medzirezortného pripomienkového konania.


Problémy ochrany územia sa objavili už v počiatkoch predloženia návrhu v roku 2007. V projekte sa totiž uvádzala iná rozloha chránenej oblasti, aká bola v skutočnosti zakreslená. Táto nejasnosť následne narúšala aj zaistenie celkovej ochrany vymedzeného územia.

 

 

Ministerstvu ŽP sa ale nakoniec v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR podarilo dohodnúť na území takmer 4500 hektárov, ktoré bude spadať pod UNESCO, teda zónu bez zásahu človeka. Okrem toho sa dohodlo aj na pásme, kde nebude povolený žiadny výrub stromov. V širšej nárazníkovej zóne bude povolené hospodárenie, ktoré nebude mať vplyv na faunu a flóru v danej oblasti.

 

 

Zadefinovanie týchto hraníc patrí medzi hlavné priority envirorezortu. "Tvrdou prácou, ochotou rokovať a nájsť kompromis sme vyslali jasný signál. Chceme, aby bukové pralesy zostali zachované aj pre ďalšie generácie a zároveň aby sa naštartovali aktivity, ktoré pomôžu vytvoriť nové pracovné miesta, podporia turizmus a zlepšia aj kvalitu života miestnych obyvateľov," vyjadril sa podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos.

 

 

Dohoda sa realizovala aj za účasti neštátnych vlastníkov, ktorým ministerstvo ponúklo všetky dostupné možnosti, od odkúpenia pozemkov až po zmluvnú starostlivosť o územie. V medzirezortnom pripomienkovom konaní sa bude riešiť "už len" situácia okolo územia o výmere 100 hektárov. Jeho vlastníci na jednej strane súhlasia so zaradením územia do UNESCO, avšak na strane druhej nesúhlasia so všetkými podmienkami, ktoré toto zaradenie obnáša.

 

 

V prípade ak by nastal problém a vlastníci si územie Šípková nechajú, nebude môcť byť zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Dopad by to však priniesť nemalo, pretože územie sa už dnes nachádza v piatom stupni ochrany.

 

 reklama


Zdroj: Ministerstvo ŽP/netky LČ

Foto:  Facebook, Instagram, Pexels, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok