Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. aug. 2020Marcela
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
05.12.2012 07:57 Zaujímavosti
Ešte nenarodené dieťa vojvodkyne Kate už má svoju šálku
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.12.2012 07:57 Zaujímavosti

Ešte nenarodené dieťa vojvodkyne Kate už má svoju šálkuEšte nenarodené dieťa vojvodkyne Kate už má svoju šálku - Zaujímavosti Tehotenstvo britskej vojvodkyne Kate - ktoré je len v počiatočnom štádiu - už vyvolalo aktivitu výrobcov suvenírov, uviedla dnes tlačová agentúra DPA. Výrobca keramiky z mesta Stoke-on


Tehotenstvo britskej vojvodkyne Kate - ktoré je len v počiatočnom štádiu - už vyvolalo aktivitu výrobcov suvenírov, uviedla dnes tlačová agentúra DPA.

Výrobca keramiky z mesta Stoke-on-Trent v anglickom grófstve Staffordshire začal s výrobou šálok s nápisom "kráľovské bábätko v roku 2013".

Pri narodení dieťaťa ešte dodajú šálku s jeho menom, vysvetlili predstavitelia podniku. Rozhodli sa už teraz začať vyrábať suveníry, pretože zakladatelia firmy sú veľkými obdivovateľmi kráľovskej rodiny.

Dievča alebo chlapec? Hlavne, aby bolo zdravé, to teraz platí v britskom následníctve na trón. Vďaka novým pravidlám môže totiž nastúpiť na trón aj dievča, aj keď by ešte malo mať bratov. 

Malé "niečo" v brušku Kate Middletonovej sa v súčasnosti postaralo o pokračujúce zvracanie budúcej mamičky, ale v budúcnosti ho budú oslavovať davy - jej dieťa bude novým kráľom alebo novou kráľovnou Veľkej Británie a Severného Írska a pravdepodobne hlavou štátu ďalších 15 krajín.

Od chvíle svojho narodenia bude prvý zástupca 34. generácie po kráľovi Williamovi Dobyvateľovi v poradí tretím následníkom trónu - po princovi Charlesovi a svojom otcovi princovi Williamovi - dostane sa tak pred "strýka Harryho". Williamov mladší brat sa v následníctve trónu ocitne na štvrtom mieste.

Aritmetika pri nástupníctve na britský trón však nie je taká samozrejmá, ako to znie. Vlani sa predsedovia vlád 16 krajín zišli v austrálskom Perthe, museli sa dohodnúť na nových pravidlách. 

Britský monarcha je totiž ešte stále hlavou štátu 15 bývalých kolónií - medzi nimi takých dôležitých krajín ako Kanada alebo Austrália. Britský zákon "Act of Settlement" z roku 1701 bolo treba zmeniť.

Pred vyše 300 rokmi sa uzákonilo, že následník trónu - v prísne protestantskej britskej korune od čias Henricha VIII. - sa nesmie zosobášiť s katolíkom alebo katolíčkou. V zákone bolo aj prednostné postavenie mužov pri následníctve. Dievča sa mohlo stať kráľovnou, len ak nemala bratov - ako v prípade kráľovnej Alžbety II.

Všetkých 16 krajín, v ktorých je kráľovná hlavou štátu, súhlasilo so závermi z Perthu. Háčik je v tom, že žiadna z uvedených krajín ešte neprijala zákon, potvrdzujúci túto zmenu. 

Britský minister zahraničných vecí William Hague naliehal, aby sa vec urýchlila. "To sa teraz musí urobiť rýchlo," povedal Hague. V 15 krajinách - a ešte vo Veľkej Británii - sa musí dokonca zmeniť ústava. Šéf britskej diplomacie varoval, že do toho môže ešte niečo prísť. 

Zákonodarcovia vo Veľkej Británii a v ďalších krajinách Spoločenstva národov (Commonwealthu) majú ešte zhruba sedem mesiacov čas, kým sa dieťatko Kate nenarodí.

Pre Britov je to celé tak či tak iba teória, pretože neuznanie kráľovnej by bolo v podstate vylúčené. Niekoľkí právnici sú dokonca toho názoru, že po dohode z Perthu už národné zákony nie sú nevyhnutné.

Ľudí v uliciach Británie oveľa viac zaujíma otázka, či Kate dokonca neporodí dvojčatá. Pri silnom nutkaní na vracanie u budúcej mamičky sa často stáva, že ide o viacnásobné tehotenstvo.

Na takéto prípady sa v Londýne tiež pripravili. Monarchom sa stane prvé dieťa, ktoré vyjde z maternice - aj keď to bude len o pár minút skôr. V prípade cisárskeho rezu sa operujúci lekár stane skutočne "kráľotvorcom". Drobčeka, ktorého vezme ako prvého do ruky, tým prakticky posadí na trón.

Čakanie na trón však môže byť mimoriadne dlhé. Kráľovná aj v 86 rokoch vyzerá byť v špičkovej forme, takmer nikto nepochybuje, že ešte môže vládnuť päť až desať rokov. Potom príde na rad teraz 64-ročný princ Charles. Jeho syn William by mohol byť už v dôchodcovskom veku, kým bude môcť nastúpiť na trón. Kým na rad príde jeho potomok, môže prejsť aj 50 rokov.

Zdroj: TASR


reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok