Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. feb. 2021Zlatica
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
19.12.2017 15:11 Ekonomika
EÚ chce uľahčiť predaj výrobkov po celej Európe s dôrazom na ich bezpečnosť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.12.2017 15:11 Ekonomika

EÚ chce uľahčiť predaj výrobkov po celej Európe s dôrazom na ich bezpečnosťBRUSEL - Európska komisia (EK) v utorok predložila dva nové legislatívne návrhy, ktorých cieľom je uľahčiť spoločnostiam, najmä malým a stredným podnikom, predaj ich výrobkov v celej Európe. Posilnia sa aj kontroly zo strany vnútroštátnych orgánov a colných úradníkov, aby sa zabránilo predaju nebezpečných výrobkov európskym spotrebiteľom.


Podpredseda EK zodpovedný za pracovné miesta, rast, investície a konkurencieschopnosť Jyrki Katainen v správe pre médiá uviedol, že jednotný trh s 500 miliónmi spotrebiteľov je nesmiernym úspechom EÚ a eurokomisia "odstraňuje prekážky, posilňuje dôveru a podnikom a spotrebiteľom umožňuje, aby z toho mali čo najväčší úžitok".

 

Podľa slov eurokomisárky pre vnútorný trh, priemysel, podnikanie a malé a stredné podniky Elžbiety Bieňkowskej jednotný trh EÚ je založený na dôvere a spotrebitelia musia mať možnosť dôverovať, že výrobky, ktoré používajú, majú rovnaký štandard bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzajú, a verejné orgány musia mať možnosť dôverovať, že výrobky na ich vnútroštátnych trhoch sú pre ich občanov bezpečné. "Škandál s prsnými implantátmi či emisný škandál 'dieselgate' túto dôveru narušili. Musíme ju obnoviť prísnejšími kontrolami na všetkých úrovniach. Chybné výrobky na trhy v EÚ nepatria," odkázala Bieňkowská.

 

Nové iniciatívy sa zameriavajú na zlepšenie dvoch aspektov voľného pohybu tovaru v EÚ: uľahčenie predaja výrobku v inom členskom štáte a posilnenie kontrol vykonávaných vnútroštátnymi orgánmi s cieľom zabezpečiť bezpečnosť výrobkov a ich súlad s predpismi. Zásada „vzájomného uznávania“ by mala výrobcom umožňovať predaj ich výrobkov v celej Európe bez toho, aby museli splniť akékoľvek ďalšie požiadavky. Komisia predložila návrh nariadenia o vzájomnom uznávaní výrobkov, vďaka ktorému spoločnosti budú vedieť, či sa ich výrobky budú môcť predávať v inej krajine EÚ v priebehu niekoľkých mesiacov a nie rokov. Budú môcť využívať dobrovoľné vyhlásenie, aby preukázali, že ich výrobky spĺňajú všetky príslušné požiadavky v ich krajine. Orgánom iných členských štátov sa tým uľahčí posúdenie, či by sa v danom prípade malo, alebo nemalo uplatňovať vzájomné uznávanie. Rovnako sa zabezpečí rýchlejšie riešenie sporov medzi spoločnosťami a vnútroštátnymi orgánmi, a to využívaním mechanizmu riešenia problémových situácií.

 

Posilnenie kontrol s cieľom zabezpečiť bezpečnosť výrobkov je dôležité, lebo na trhu EÚ sa stále predáva priveľa nebezpečných výrobkov, ktoré nie sú v súlade s právnymi predpismi. Viac ako 32 % hračiek, 58 % elektroniky, 47 % stavebných výrobkov alebo 40 % osobných ochranných prostriedkov, ktoré prešli kontrolami, nespĺňajú požiadavky na bezpečnosť alebo na informácie pre spotrebiteľov stanovené v právnych predpisoch EÚ.

 

Návrh nového nariadenia pomôže vytvoriť spravodlivejší vnútorný trh s tovarom, a to podporovaním užšej spolupráce medzi vnútroštátnymi orgánmi dohľadu nad trhom. Bude sa týkať výmeny informácií o nelegálnych výrobkoch a prebiehajúcich vyšetrovaniach, aby príslušné orgány mohli prijať účinné opatrenia proti výrobkom, ktoré nie sú v súlade s právnymi predpismi. Nariadenie zároveň pomôže vnútroštátnym orgánom zlepšiť kontroly výrobkov, ktoré vstupujú na trh EÚ. Keďže 30 % tovaru v EÚ sa dováža, eurokomisia navrhla, aby sa zintenzívnili kontroly v prístavoch a na vonkajších hraniciach.

 

Obchod s tovarom tvorí 75 % obchodu vnútri EÚ a približne 25 % HDP celej EÚ. Právne predpisy EÚ týkajúce sa výrobkov sa vzťahujú na prevažnú väčšinu všetkých výrobkov v EÚ. Predstavujú hodnotu 2400 miliárd eur a sú vyrábané alebo distribuované približne piatimi miliónmi podnikov.

Komisia oba návrhy nariadení predloží Európskemu parlamentu a Rade na ich schválenie a prijatie.reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok