Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. nov. 2020Milan
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
EÚ plánuje aktívne bojovať proti násiliu voči ženám a dievčatám
EÚ plánuje aktívne bojovať proti násiliu voči ženám a dievčatám
25.11.2019 16:55 Zahraničie
EÚ plánuje aktívne bojovať proti násiliu voči ženám a dievčatám
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.11.2019 16:55 Zahraničie

EÚ plánuje aktívne bojovať proti násiliu voči ženám a dievčatámBRUSEL - Budovy inštitúcií EÚ v Bruseli v pondelok večer rozsvietia na oranžovo na znamenie podpory boja proti násiliu páchanému na ženách.


Európska komisia pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti násiliu páchanému na ženách vyhlásila, že násilie páchané na ženách a dievčatách je násilím spáchaným na celom ľudstve.Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová v tejto súvislosti uviedla, že v Európe ani nikde vo svete by pre takéto násilie nemalo byť miesto.

 

"Všetci však vieme, že aj napriek nášmu odhodlaniu sme od dosiahnutia tohto cieľa stále ďaleko. K násiliu páchanému na ženách dochádza kdekoľvek, v bezpečí pred ním nie sú nikde, dokonca ani doma. Rozsah tohto problému je stále alarmujúci: Každá tretia žena v Európe zažila fyzické alebo sexuálne násilie. Takmer všetky obete obchodovania s ľuďmi s cieľom ich sexuálneho vykorisťovania sú v EÚ ženy a dievčatá," uviedla šéfka diplomacie EÚ v správe pre médiá.

 

 

Upozornila, že zodpovednosťou EÚ a medzinárodného spoločenstva je dodržať záväzky na predchádzanie všetkým činom násilia voči ženám a dievčatám, otvorene ich zavrhovať a odsudzovať. "Našou povinnosťou je zároveň podporovať a chrániť obete a vytvoriť pre ne bezpečné prostredie, kde nebudú mať strach nahlásiť tieto trestné činy, ktoré voči nim boli spáchané," spresnila Mogheriniová. Upozornila, že skoncovanie s násilím páchaným na ženách a dievčatách si vyžaduje pevné odhodlanie nielen na inštitucionálnej úrovni, ale je potrebné aj široké zapojenie medzinárodných organizácií, mimovládnych organizácií a celej občianskej spoločnosti. "Predovšetkým však mužov," skonštatovala.

 

Podľa jej slov povedie Európska únia medzinárodnú mobilizáciu na ochranu práv každej jednej ženy a každého jedného dievčaťa, aby mohli žiť slobodne a v bezpečí. Aj preto, že ženy sú pilierom spravodlivých, otvorených, rozvinutých a demokratických spoločností.

 

 

Európska únia doteraz zaviedla viacero zásadných opatrení, aby sa s násilím páchaným na ženách a dievčatách skoncovalo. Prijala napríklad smernicu o právach obetí, ktorá zaručuje obetiam trestných činov širšie a väčšie práva a zabezpečuje špecializovanú podporu pre obete sexuálneho alebo rodovo motivovaného násilia.

 

Komisia v súčasnosti pracuje na dokončení pristúpenia EÚ k Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor). Okrem toho program EÚ s názvom Práva, rovnosť a občianstvo pomáha eliminovať násilie páchané na ženách a deťoch prostredníctvom financovania miestnych projektov zameraných na prevenciu rodovo motivovaného násilia, podpory obetí a žien a dievčat v ohrození, odbornej prípravy odborníkov a zvyšovania kapacity služieb v tejto oblasti.

 

Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie zažila násilie v určitej fáze svojho života až tretina všetkých žien vo svete. Tento údaj však môže byť len špičkou ľadovca, pretože tento druh násilia zostáva prevažne neohlásený vzhľadom na utajovanie, stigmu a hanbu, ktorá ho sprevádza.

 

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/ Netky Gabriela Nagyová

Foto:  Unsplash, TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok