Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. jún. 2020Xénia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
01.05.2019 11:08 Ekonomika
EÚ podporí mladých farmárov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.05.2019 11:08 Ekonomika

EÚ podporí mladých farmárovBRATISLAVA - Európska komisia (EK) a Európska investičná banka (EIB) uvoľnia finančné prostriedky vo výške 1 mld. eur, ktoré budú venované mladým poľnohospodárom.


V roku 2017 totiž banky zamietli 27 % žiadostí o úver, ktoré im predložili mladí poľnohospodári v EÚ, pričom iným poľnohospodárom zamietli iba 9 % žiadostí o úver. Informovala o tom Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej Komisie na Slovensku.

 Úverový program budú riadiť na úrovni členských štátov banky a lízingové spoločnosti pôsobiace v celej EÚ. Zúčastnené banky by mali poskytnúť rovnakú sumu, ako je suma, ku ktorej sa zaviazala EIB, čím by celková suma predstavovala 2 mld. eur, pričom prioritu by mali mať mladí poľnohospodári. Program bude riešiť mnohé zo súčasných nedostatkov, s ktorými sa poľnohospodári podľa EK stretávajú a poskytne nižšie úrokové sadzby, dlhšie obdobie (až päť rokov) na začatie splácania úveru, dlhšie obdobie na splatenie celého úveru (až 15 rokov). Taktiež by mal zahŕňať pridanú flexibilitu v závislosti od podmienok, s cieľom reagovať na volatilitu cien v poľnohospodárskom odvetví, aby sa zabezpečilo, že poľnohospodári budú naďalej schopní splácať úvery aj v ťažkých obdobiach.

Balík úverov tento týždeň oznámil komisár pre poľnohospodárstvo Phil Hogan a viceprezident EIB Andrew McDowell. „Prístup k financiám je rozhodujúci a často je prekážkou pre mladých ľudí, ktorí sa chcú začať venovať tomuto povolaniu. Podpora mladých poľnohospodárov v tomto odvetví je pre EK a spoločnú poľnohospodársku politiku na obdobie po roku 2020 prioritou, keďže 11 % európskych poľnohospodárov má menej ako 40 rokov,“ uviedol Phil Hogan.

 Poľnohospodárske odvetvie je podľa vviceprezidenta EIB Andrewa McDowella hlavnou oporou hospodárstva EÚ a zohráva kľúčovú úlohu nielen pri výrobe zdravých potravín, ale aj v boji proti zmene klímy a pri ochrane životného prostredia. „Vďaka tejto novej iniciatíve sa EIB zameriava na budúcnosť odvetvia a riešenie problému trhových medzier, ako aj nedostatočného prístupu najmä ďalšej generácie poľnohospodárov k financovaniu. Tento úverový program bude podporovať aj rast a konkurencieschopnosť v odvetví poľnohospodárstva a biohospodárstva, a to prostredníctvom zachovania a vytvárania pracovných miest vo vidieckych a pobrežných regiónoch,“ povedal McDowell.
 reklama


Zdroj: SITA/netky IK

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok