Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. máj. 2022Gertrúda
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
13.06.2018 12:53 Ekonomika
EÚ pre SR vyčlenila na poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka vyše 4,38 mld.eur
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.06.2018 12:53 Ekonomika

EÚ pre SR vyčlenila na poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka vyše 4,38 mld.eurBRATISLAVA - Európska únia v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) ráta s financiami pre Slovensko v rokoch 2021 až 2027 vo výške 4,388 miliardy eur, pričom priame platby budú vo výške 2,753 miliardy eur a 1,593 miliardy eur bude smerovať na rozvoj vidieka. Uviedol to v stredu na stretnutí s novinármi v Bratislave Dušan Chrenek, vedúci oddelenia, Generálne riaditeľstvo pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka EK.


Pre celé spoločenstvo počíta EK v tejto oblasti so sumou 365 miliárd eur, čo by malo zabezpečiť, že SPP zostane politikou, ktorá obstojí aj v budúcnosti, bude naďalej podporovať poľnohospodárov a vidiecke spoločenstvá, stáť na čele trvalo udržateľného rozvoja poľnohospodárstva EÚ a odrážať ambície EÚ v oblasti starostlivosti o životné prostredie a v oblasti klímy.

 

Podľa Chreneka návrhmi sa členským štátom poskytuje väčšia flexibilita a zodpovednosť pri rozhodovaní o tom, ako a kde investujú svoje finančné prostriedky z SPP, aby dosiahli ambiciózne ciele stanovené na úrovni EÚ v podobe inteligentného, odolného, udržateľného a konkurencieschopného poľnohospodárskeho odvetvia a zároveň zabezpečili spravodlivú a lepšie zacielenú podporu príjmov poľnohospodárov.

 

Hoci, ako uviedol, zdroje EÚ aj v súvislosti s odchodom Veľkej Británie zo spoločenstva, budú nižšie a zároveň pribudli nové priority do ktorých pôjdu zvýšené financie, nemalo by sa to výrazne dotknúť poľnohospodárstva. Počíta sa aj s väčšou účasťou jednotlivých štátov na spolufinancovaní programov s adresnejším zameraním finančných prostriedkov.

 

SPP by sa mala pozitívne prejaviť najmä pre malé a stredné poľnohospodárske podniky, ktoré dostanú vyššiu podporu na hektár. Krajiny budú musieť vyčleniť aspoň 2 % prostriedkov na priame platby na pomoc začínajúcim mladým poľnohospodárom. Tieto nástroje bude dopĺňať finančná podpora na rozvoj vidieka a rôzne iné opatrenia na uľahčenie prístupu k pôde a k prevodom pôdy.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok