Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. nov. 2020Ondrej
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Opatrenia ostanú aj naďalej vo výhradnej kompetencii vlád jednotlivých členských krajín.
Opatrenia ostanú aj naďalej vo výhradnej kompetencii vlád jednotlivých členských krajín.
13.10.2020 15:57 Zahraničie
EÚ schválila jednotný pandemický semafor
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.10.2020 15:57 Zahraničie

EÚ schválila jednotný pandemický semaforBRUSEL - Krajiny Európskej únie (EÚ) v utorok schválili sériu usmernení zameraných na uľahčenie voľného pohybu naprieč euroblokom počas pandémie nového koronavírusu v snahe zabrániť ďalším zmätočným krokom jednotlivých vlád, ako počas jarnej prvej vlny.


Rýchlejšia aktualizácia 
Zástupcovia európskej dvadsaťsedmičky sa v Luxemburgu dohodli na spoločnom prístupe k cestovným obmedzeniam a testovaniu, aby pomohli občanom a pracovníkom v cestovaní. Odobrili spoločný semaforový systém, v rámci ktorého budú členské štáty poskytovať dáta o koronavíruse Európskemu centru pre prevenciu a kontrolu chorôb, ktoré bude týždenne zverejňovať mapu a rozdeľovať regióny podľa závažnosti šírenia vírusu.

 


Mapa roztriedi európske regióny na zelené, oranžové a červené zóny. Kritériami pri tomto triedení budú počet novo oznámených prípadov na 100-tisíc ľudí za posledných 14 dní, ako aj miera testovania a miera pozitivity testov za ostatný týždeň.

 

Zelený región bude napríklad taký, kde je miera novo oznámených prípadov za 14 dní menšia ako 25 a miera pozitívnych testov pod 4%. Na základe prijatých kritérií je tak väčšina regiónov v EÚ červená alebo oranžová.

 

 

Opatrenia čisto na vládach krajín 
Členské štáty EÚ sa dohodli, že nebudú obmedzovať slobodný pohyb ľudí cestujúcich do zelených oblastí alebo z nich. Jednotlivé vlády však budú pokračovať v zavádzaní vlastných obmedzení, ako sú karantény a povinné testovanie pri vstupe na územie ich krajiny, keď ľudia prídu z oranžových a červených zón.

Rada Európskej únie sa v tejto súvislosti vyjadrila, že by členské štáty nemali brániť vo vstupe ľudí cestujúcich z iných krajín EÚ a vyzvala ich, aby "rešpektovali rozdiely epidemiologických situácií oranžových a červených zón a konali primerane", ak sa rozhodnú zaviesť obmedzenia.

 

 

Nové info do dvoch dní 
Krajiny EÚ sa tiež dohodli, že svojim susedom včas poskytnú informácie o nových obmedzeniach, ak to bude možné tak 48 hodín vopred, a vyvinú harmonizovaný formulár na vyhľadanie cestujúcich vo všetkých dopravných prostriedkoch.

Usmernenia nie sú právne záväzné, kontroly na hraniciach a zdravotnícke záležitosti sú stále zodpovednosťou jednotlivých vlád.
 reklama


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Pexels, Facebook,Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok