Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. máj. 2022Gertrúda
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Vlajka Európskej únie.
Vlajka Európskej únie.
24.06.2021 21:43 Zahraničie
EÚ schválila plán na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.06.2021 21:43 Zahraničie

EÚ schválila plán na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050Európsky parlament (EP) vo štvrtok schválil nový klimatický predpis Európskej únie (EÚ) o dosiahnutí klimatickej neutrality v bloku do roku 2050.


Poslanci, ktorí sa na znení nariadenia v apríli dohodli so zástupcami členských štátov, ho prijali pomerom hlasov 442 (za): 203 (proti): 51 (zdržalo sa hlasovania). 

 

 

Európa pôjde na to postupne 
Klimatický predpis premieňa politický prísľub Európskej zelenej dohody o dosiahnutí klimatickej neutrality v EÚ do roku 2050 na záväzok.

 

Zároveň dáva európskym občanom a podnikom právnu istotu a predvídateľnosť, aby sa mohli náležite pripraviť na prechod ku klimatickej neutralite. Po roku 2050 by sa EÚ mala snažiť o záporné emisie.

 


Predpis zvyšuje cieľ redukcie emisií do roku 2030 zo 40% na aspoň 55% v porovnaní s úrovňami v roku 1990.

 

Podporiť zachytávanie uhlíka v EÚ a v podstate zvýšiť cieľ redukcie emisií do roku 2030 až na 57% by mal návrh nariadenia o využívaní pôdy a lesnom hospodárstve (LULUCF) - zameraný na regulovanie emisií a ich zachytávanie pri využívaní pôdy, zmenách vo využívaní pôdy a lesnom hospodárstve, ktorý pripravuje Európska komisia (EK).

 


Do šiestich mesiacov po prvom globálnom hodnotení, ktoré by sa na základe Parížskej dohody malo uskutočniť v roku 2023, by mala EK navrhnúť ciele EÚ v oblasti znižovania do roku 2040. Členovia europarlamentu schválili, aby komisia zverejnila odhad maximálneho množstva emisií skleníkových plynov, ktoré bude možné v EÚ vypustiť bez ohrozenia jej záväzkov vyplývajúcich z Parížskej dohody.

 

Tento "rozpočet EÚ na emisie skleníkových plynov" by mal byť jedným z kritérií definovania nového cieľa na rok 2040.

 

 

Pravidelné hodnotenie 
Do 30. septembra 2023 a následne každých päť rokov EK zhodnotí kolektívny pokrok dosiahnutý všetkým krajinami EÚ. V hodnotení sa tiež sústredí na konzistentnosť vnútroštátnych opatrení s cieľom EÚ dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050.

 

Nový orgán? 
Europoslanci tiež presadili zriadenie Európskej vedeckej poradnej rady pre zmenu klímy, ktorá bude monitorovať dosiahnutý pokrok a sledovať konzistentnosť politík EÚ s cieľmi klimatického predpisu a medzinárodnými záväzkami eurobloku.

 

Ďaleký Východ 

Japonsko sa snaží o podobný krok avšak dosť netradičným spôsobom. Krajina uvádza do prevádzky staré jadrové reaktory. 

 

Japonci sa zahrávajú s ohňom! Spustili reaktor, ktorý bol mimo prevádzky 10 rokov

 


 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky LC

Foto:  Pixabay, FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok