Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
03.09.2018 17:53 Ekonomika
Eurokomisia chce riešiť spor EÚ s USA o hovädzie mäso na pôde WTO
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.09.2018 17:53 Ekonomika

Eurokomisia chce riešiť spor EÚ s USA o hovädzie mäso na pôde WTOBRUSEL - Európska komisia (EK) v pondelok požiadala Radu EÚ (ministri členských krajín) o mandát na začatie rokovaní so Spojenými štátmi s cieľom urovnať dlhotrvajúci spor o vývoze hovädzieho mäsa na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO).


V rámci tohto mandátu chce exekutíva EÚ rokovať so Spojenými štátmi a preskúmať fungovanie existujúcich kvót na dovoz hovädzieho dobytka bez podpory hormónov na trh EÚ.

 

Komisia sa zaviazala konať v duchu spoločného vyhlásenia, ktoré 25. júla vo Washingtone schválili predseda EK Jean-Claude Juncker a prezident USA Donald Trump a ktoré má spustiť novú fázu obchodných vzťahov medzi Úniou a Spojenými štátmi. Podľa tohto vyhlásenia obe strany budú pracovať aj na nevyriešených otázkach z oblasti obchodu.

 

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo Phil Hogan v tejto súvislosti upozornil, že mandát, ktorý eurokomisia žiada od Rady, má za cieľ vyriešiť niektoré obavy Spojených štátov týkajúce sa fungovania dohodnutých dovozných kvót na základe "uspokojivého riešenia", ktoré bude plne v súlade s pravidlami WTO. Hogan priznal, že ide o krok, ktorý má zmierniť súčasné napätie medzi Úniou a USA.

 

"Chcem ubezpečiť európskych výrobcov, už existujúce kvóty hovädzieho mäsa dohodnuté v rámci memoranda o porozumení zostanú na rovnakej úrovni. Tiež chcem ubezpečiť našich spotrebiteľov, že uvedené kvóty budú aj naďalej pokrývať iba produkty spĺňajúce vysoké normy bezpečnosti a ochrany zdravia v Európe, v tomto prípade iba hovädzie mäso, ktoré nebolo nehormonálne ošetrené," zdôraznil Hogan v správe pre médiá.

 

Komisia napríklad žiada od Rady EÚ, aby Európania pridelili Spojeným štátom časť z kvót na hovädzie mäso, ktoré sú k dispozícii vývozcom z iných krajín.

 

V roku 2009 EÚ a USA uzavreli memorandum o porozumení, ktoré bolo revidované v roku 2014 a ktoré ustanovilo dočasné riešenie dlhotrvajúceho sporu WTO týkajúceho sa používania určitých hormónov podporujúcich rast pri produkcii hovädzieho mäsa. Podľa tejto dohody EÚ pre kvalifikovaných dodávateľov, medzi ktorých patria aj USA, stanovila kvótu 45.000 ton hormonálne neupraveného hovädzieho mäsa.reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok