Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. okt. 2021Vendelín
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton.
Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton.
15.09.2021 15:37 Zahraničie
Eurokomisia predstavila plán digitálnej transformácie EÚ. Prinesie tisíce pracovných miest!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.09.2021 15:37 Zahraničie

Eurokomisia predstavila plán digitálnej transformácie EÚ. Prinesie tisíce pracovných miest!BRUSEL - Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton vyhlásil, že Európska únia je pripravená stať sa lídrom svetových technologických pretekov.


Európska komisia (EK) dnes navrhla konkrétny plán na dosiahnutie digitálnej transformácie európskej spoločnosti a ekonomiky do roku 2030, nazvaný Cesta k digitálnemu desaťročiu.

 

Plán digitálnej dekády má premeniť digitálne ambície EÚ do roku 2030 na konkrétne kroky. Bude slúžiť pri plnení cieľov digitálneho desaťročia na úrovni Únie v oblasti digitálnych zručností a infraštruktúry, digitalizácie obchodných modelov a verejných služieb ako riadiaci rámec a bude sa zakladať na ročnom mechanizme spolupráce s členskými štátmi. Jeho cieľom je identifikovať a realizovať digitálne projekty veľkého rozsahu, do ktorých sa zapoja EK a členské štáty EÚ.

 

Udržateľná budúcnosť 

 

Komisia uviedla, že koronakríza podčiarkla ústrednú úlohu, ktorú digitálne technológie zohrávajú pri budovaní udržateľnej budúcnosti a odhalila priepasť medzi digitálne vybavenými podnikmi a firmami, ktoré digitálne riešenia ešte len zavádzajú. Upozornila tiež na rozdiely medzi mestskými, vidieckymi a odľahlými oblasťami s dobrým pripojením.

 

Podľa EK digitalizácia ponúka množstvo nových príležitostí na európskom trhu, kde v roku 2020 zostalo neobsadených viac ako 500-tisíc voľných pracovných miest pre dátových expertov a odborníkov na kybernetickú bezpečnosť. V súlade s európskymi hodnotami by cesta k digitálnemu desaťročiu mala posilniť vedúce postavenie EÚ v digitálnej oblasti a podporovať udržateľnú digitálnu politiku, ktorá posilní postavenie občanov a podnikov.

 

Prečítajte si tiež: Británia pohrozila EÚ. Môže pozastaviť dohodu o brexite

 

Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton v tejto súvislosti uviedol, že EÚ je odhodlaná stať sa lídrom svetových technologických pretekov. "Stanoviť si ciele do roku 2030 bol dôležitý krok, no teraz potrebujeme výsledky. Musíme zaručiť, že Európa nebude v najbližších rokoch priveľmi závislá. Inak budeme stále doplácať na svetové vzostupy a pády a prídeme o možnosť hospodárskeho rastu a tvorby pracovných miest. Verím v Európu, ktorá je trhovým lídrom budúcnosti a nie iba obyčajným dodávateľom". 

 

Nevyrovnaný pokrok 

 

EK upozornila, že digitálny pokrok v členských štátoch je veľmi nevyrovnaný a z trendov vyplýva, že krajiny, ktoré napredovali pomalým tempom pred piatimi rokmi, napredujú pomaly aj dnes. Vďaka novej ceste k digitálnemu desaťročiu dôjde k štruktúrovanej spolupráci na spoločnom dosahovaní dohodnutých cieľov s ohľadom na rôzne východiskové pozície medzi členskými štátmi.

 

Komisia navrhla, že sa zapojí do každoročného mechanizmu spolupráce s členskými štátmi, ktorý predpokladá systém monitorovania pokroku založený na prísnejšom indexe digitálnej ekonomiky a spoločnosti (DESI), čo Európe umožní rýchlo sa priblížiť k dosiahnutiu cieľov digitálneho desaťročia.

 

Možno vás zaujme: Obvinili francúzsku exministerku zdravotníctva. Údajne nezvládla pandémiu

 

Každý rok EK predloží Európskemu parlamentu a Rade EÚ správu o stave digitálneho desaťročia s cieľom porovnať reálne dosiahnuté výsledky v oblasti digitalizácie a vypracovať cielené odporúčania pre členské štáty na dosiahnutie stanovených cieľov do roku 2030 s ohľadom na vnútroštátne okolnosti. Komisia tieto ciele v roku 2026 preskúma, aby zohľadnila technologický, hospodársky a spoločenský vývoj.

 reklama


Zdroj: TASR/Netky.sk LD

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok