Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
11. apr. 2021Július
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Šefčovič: Eurokomisia pripravila dobré základy pre boj s klimatickými zmenami
Šefčovič: Eurokomisia pripravila dobré základy pre boj s klimatickými zmenami
04.12.2018 11:46 Zahraničie
Eurokomisia sa pustila do boja s klimatickými zmenami
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.12.2018 11:46 Zahraničie

Eurokomisia sa pustila do boja s klimatickými zmenamiKATOVICE - Podpredseda Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič sa v posledných rokoch zúčastnil na všetkých klimatických summitoch OSN a v mene EÚ veľkou mierou prispel k úspechu parížskej klimatickej dohody v decembri 2016. Účasť na v poradí 24. konferencii OSN o klimatickej zmene (COP 24) v poľských Katoviciach je jeho posledná v súčasnej funkcii, upozornil však, že exekutíva EÚ vytvorila silné základy, na ktorých budú stavať aj členovia budúcej eurokomisie.


Šefčovič bude zrejme kandidátom vlády SR na post slovenského eurokomisára a v rozhovore.Uviedol, že ak sa mu podarí aj naďalej pôsobiť v oblasti modernizácie európskej ekonomiky, tak to bude vždy úzko prepojené s tým, čo sa diskutuje aj teraz v Katoviciach - s napĺňaním záväzkov členských štátov EÚ a OSN stanovených parížskou dohodou.

 

"Boj s klimatickými zmenami ovplyvňuje modernizáciu ekonomík a môže byť výhodou EÚ do budúcnosti ak budeme mať energeticky najefektívnejšie podniky, využívať čistú energiu a ako prví vedieť túto technológiu presadiť na trhu a exportovať ju do sveta," opísal situáciu.

 

 

Šefčovič prezradil, že na február alebo marec 2019 pripravuje záverečnú správu o stave Energetickej únie, kde chce túto iniciatívu detailne zhodnotiť. Ocenil, že základné rámce do roku 2030 sú už pretavené do európskych zákonov. Spresnil, že ide napríklad o limity pre zníženie skleníkových plynov o 40 percent, ale vďaka rozmachu výroby energie z obnoviteľných zdrojov to môže byť až 45 percent. Pripomenul aj nové limity pre energiu z obnoviteľných zdrojov či pre energetickú efektívnosť. 

Nóvum je návrh na klimaticky neutrálnu ekonomiku po roku 2050, ktorý eurokomisia načrtla minulý týždeň a ktorý Šefčovič predstavil v Katoviciach. Upozornil, že aj v tejto oblasti treba stanoviť jasné politické rámce a tie nová stratégia ponúka. Táto stratégia by mala byť dokončená v roku 2020, kedy bude oficiálne prezentovaná v OSN (COP26) ako záväzok EÚ voči svetu po roku 2050.

Organizátorom budúcoročného klimatického summitu (COP25) mala byť Brazília, tá sa však tejto úlohy vzdala. Šefčovič v tejto súvislosti upozornil, že EÚ je v intenzívnom kontakte s novým prezidentom Brazílie, chce s ním konštruktívne rokovať a dodal, že boj s klimatickým zmenami má pre túto krajinu veľký význam.

 

"Všetci vnímame dažďové pralesy ako zelené pľúca planéty a Brazília je jednou z krajín, ktoré sú najviac postihované zmenou klímy."

 

 

Šefčovič sa v Katoviciach opäť stretol s bývalým guvernérom Kalifornie Arnoldom Schwarzeneggerom, ktorý ako známy propagátor ochrany životného prostredia prišiel do Poľska apelovať za väčšie zapojenie regionálnych a lokálnych lídrov, guvernérov a primátorov, ako aj dôležitých predstaviteľov priemyslu na klimatických summitoch OSN. Už aj preto, že "lokálni lídri" majú pod palcom až 70 percent emisií, ktoré produkujú mestá, doprava a priemysel, kúrenie a chladenie budov. Slovenský eurokomisár jeho snahy podporuje a na budúci rok v máji pozval Schwarzeneggera na návštevu Slovenska, kde americký herec ešte nikdy nebol.

 

 

 reklama


Zdroj: L.Č. netky.sk/TASR

Foto:  PIXABAY, TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok