Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. jan. 2021Miloš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
28.07.2011 08:27 Politika
Európania počas dovolenky môžu hľadať pomoc na každej ambasáde EÚ
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.07.2011 08:27 Politika

Európania počas dovolenky môžu hľadať pomoc na každej ambasáde EÚ
Jedna šestina občanov EÚ má podľa údajov Európskej komisie v úmysle stráviť tohtoročnú dovolenku mimo členských krajín únie. Každoročne obyvatelia EÚ uskutočnia celkovo 90 miliónov pracovných alebo dovolenkových ciest do zahraničia, pričom nie vo všetkých štátoch, kde sa ocitnú, má ich krajina veľvyslanectvo alebo konzulát. Na otázku, na koho sa v takomto prípade obrátiť v stave núdze, EÚ ponúka riešenie.
      Všetci občania EÚ majú určité práva spojené s občianstvom EÚ. Napríklad, ak Slovenská republika nemá v danom štáte zastúpenie, občania SR sa môžu so žiadosťou o pomoc obrátiť na veľvyslanectvo alebo konzulát ktoréhokoľvek iného členského štátu EÚ.
      Toto právo sa vzťahuje na bežné situácie, ako odcudzenie pasu, vážnu nehodu alebo ochorenie, ale aj na výnimočné krízy, akou boli napríklad nedávne udalosti v Líbyi.
      Na zvýšenie povedomia o tomto práve budú vo všetkých nových pasoch EÚ uvedené informácie o konzulárnej ochrane, spolu s webovou stránkou EÚ, na ktorej možno nájsť podrobné informácie o miestach, na ktoré sa môžete obrátiť so žiadosťou o pomoc počas dovolenky mimo EÚ: www.consularprotection.eu.
      Dvadsať členských štátov túto prax už zaviedlo alebo potvrdilo, že ju zavedie v prípade všetkých nových pasov. Zvyšné členské štáty by sa mali čoskoro pripojiť.
      „Je dôležité, aby si občania EÚ pri svojich cestách do zahraničia už toto leto boli vedomí svojich práv,“ uviedla dnes Viviane Redingová, podpredsedníčka Európskej komisie a komisárka EÚ pre spravodlivosť. Pripomenula, že ak ich krajina nie je zastúpená v danom štáte mimo EÚ, majú títo občania právo obrátiť sa na konzulát alebo veľvyslanectvo iného členského štátu EÚ, pričom majú práva na ochranu za rovnakých podmienok ako štátni príslušníci členského štátu, na ktorého veľvyslanectvo sa obrátili.
      S cieľom posilniť tieto práva a uľahčiť poskytovanie bežnej konzulárnej ochrany občanom EÚ, Európska komisia počas nadchádzajúcich šiestich mesiacov navrhne nové legislatívne opatrenia v oblasti koordinácie a náhrady finančných prostriedkov. Konzulárna ochrana podľa komisárky Redingovej súvisí s európskou solidaritou. Občania EÚ by mali vedieť, kde môžu vyhľadať pomoc, ak ju potrebujú a nemali by sa obávať zbytočných administratívnych postupov.
      Všetkých 27 členských štátov EÚ má diplomatické zastúpenie len v USA, Číne a Rusku. Tohtoročné krízy, ktoré prepukli v Líbyi, Egypte alebo Jemene, poukázali na potrebu konzulárnej pomoci pre cudzích štátnych príslušníkov v núdzi. Počas vypuknutia ľudového povstania v Líbyi sa tam nachádzalo približne 6000 občanov EÚ, ale iba osem členských štátov má v Líbyi svoje diplomatické zastúpenie.
Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok