Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. aug. 2022Leonard
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Delegácia poslancov Európskeho parlamentu.
Delegácia poslancov Európskeho parlamentu.
05.11.2021 16:02 Domov
Europoslanci navštívili rómske osady. Zostali zahanbení!
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.11.2021 16:02 Domov

Europoslanci navštívili rómske osady. Zostali zahanbení!KOŠICE - Delegáciu viedla Lucia Ďuriš Nicholsonová. Po ukončení trojdňovej návštevy vyhlásila, že Európsky parlament neplánuje zavádzať reštriktívne opatrenia.


Vláda SR musí pridať v začleňovaní znevýhodnených skupín. Skonštatovala to delegácia poslancov europarlamentu z Výboru Európskeho parlamentu (EP) pre zamestnanosť a sociálne veci, ktorá navštívila rómske osady na východnom Slovensku. Podľa vedúcej delegácie a predsedníčky výboru Lucie Ďuriš Nicholsonovej Slovensko vážny problém s dodržiavaním základných ľudských práv v rómskych osadách. Pripomenula tiež, že v niektorých krajinách nedodržiavanie princípov právneho štátu ohrozilo čerpanie eurofondov.

 

 

Podľa jej slov videli dobré príklady, ako napríklad na Luníku IX v Košiciach, kde miestne orgány na všetkých úrovniach spolupracujú s mimovládnymi organizáciami, ale videli aj tie zlé. „Delegácia EP videla na území členského štátu Európskej únie (EÚ) žiť ľudí v podmienkach krajín tretieho sveta,“ povedala.

 

K téme: Europoslanci navštívia rómske osady na Slovensku. Čo ich bude zaujímať

 

Ako uviedol europoslanec Manuel Pizarro z Portugalska, v súvislosti s tým musia konať slovenské orgány a európske inštitúcie spoločne. „Veľmi na mňa zapôsobilo to, čo som počas tejto návštevy videl v rómskych spoločenstvách na Slovensku. Životné podmienky týchto ľudí sú strašné – ženy, muži a veľa detí žije v extrémnej chudobe, bez naplnenia základných životných podmienok. Táto situácia nie je prijateľná. Ako európsky politik sa hanbím za to, čo som videl,“ uviedol.

 

 

Pripomenul tiež, že slovenská vláda sa na májovom sociálnom samite EÚ v portugalskom Porte zaviazala pripraviť plán krokov v rámci plnenia Európskeho piliera sociálnych práv. „Nalieham na slovenskú vládu, aby predniesla súbor riešení, ktoré majú odstrániť sociálnu exklúziu týchto ľudí, ktorá nie je v súlade s princípmi právneho štátu v EÚ,“ dodal.

 

Prečítajte si tiež: Lucia Ďuriš Nicholsonová: Slovensko nepríde o miliardu z eurofondov, bude to oveľa viac!

 

Po návrate do Bruselu má delegácia v pláne rokovania s ďalšími výbormi EP a vybranými eurokomisármi. V súvislosti s rómskou problematikou chcú vytvoriť veľkú alianciu. „Určite napíšeme list, v ktorom ponúkneme súčinnosť slovenským autoritám,“ ozrejmila s tým, že by sa mala týkať nastavenia čerpania eurofondov. Tiež chcú ponúknuť odporúčania na implementáciu projektov na príklade iných krajín. „Keď sa situácia zmení v osadách, tak sa zmení aj v živote majority, ktorá pri nich žije,“ doplnila.

 

 

Delegácia pricestovala do Košíc v stredu. Cieľom trojdňovej návštevy východného Slovenska bolo zhodnotiť realizáciu projektov zameraných na lepšie začlenenie znevýhodnených skupín na Slovensku. Europoslanci sa stretli so zástupcami mimovládnych organizácií a predstaviteľmi verejnej správy vrátane splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity, verejnej ochrankyne práv či predstaviteľov Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Navštívili tiež rómske osady v Drienovci, Dobšinej a v Trebišove, ako aj košické sídlisko Luník IX.

 

Možno vás zaujme: Ministerstvo chce lekárom zvýšiť platy. Prosí ich, aby neodchádzali od pacientov

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok