Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. mar. 2021Františka
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
24.01.2018 17:02 Zahraničie
Európska komisia podniká ďalšie kroky kroky proti radikalizácii teroristov v EÚ
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.01.2018 17:02 Zahraničie

Európska komisia podniká ďalšie kroky kroky proti radikalizácii teroristov v EÚBRUSEL - Európska komisia (EK) v stredu informovala o pokroku, ktorý sa dosiahol smerom k dobudovaniu účinnej a skutočnej bezpečnostnej únie, a predstavila priority pre boj proti radikalizácii, zvýšenie kybernetickej bezpečnosti a ochranu verejných priestranstiev.


Komisia navrhla niekoľko opatrení, ktoré sa majú prijať v nadchádzajúcich mesiacoch na posilnenie podpory poskytovanej členským štátom EÚ. EK chce dosiahnuť pokrok v tejto oblasti ešte pred septembrovým neformálnym summitom o bezpečnosti. Eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos vyhlásil, že je potrebné vyvinúť väčšie úsilie na to, aby bolo možné Európanov chrániť na internete i mimo neho.

 

"Jednou z oblastí, v ktorých pociťujeme naliehavú potrebu konať, zostáva boj proti teroristickej propagande na internete. Komisia bude v prípade potreby konať a nezavrhuje žiadnu z možností," konštatoval. Podľa komisára pre bezpečnostnú úniu Juliana Kinga sa EÚ vlani intenzívne snažila odstrániť informačné medzery, bojovať proti radikalizácii, posilniť kybernetickú odolnosť a chrániť verejné priestranstvá, pričom tento komplexný prístup začína prinášať ovocie.

 

"Problém terorizmu musíme riešiť pri koreni. Náš boj musíme zamerať na radikalizáciu, ktorá môže ľudí v Európe priviesť k násilníckym a extrémistickým ideológiám," opísal situáciu King. Prvým krokom, ktorý EK prijme v nadväznosti na odporúčania expertnej skupiny na vysokej úrovni pre oblasť radikalizácie, ktorá vznikla v júli 2017, bude posilnenie koordinácie na úrovni EÚ s cieľom predchádzať terorizmu.

 

Komisia posilní opatrenia proti radikalizácii vo väzniciach a proti teroristickej propagande na internete aj mimo neho. Komisia tiež skúma, akými konkrétnejšími krokmi by sa dalo lepšie reagovať na teroristický obsah na internete, a následne rozhodne, či treba prijať právne predpisy.

 

Exekutíva EÚ upozornila, že v nadväznosti na územné straty Islamského štátu v Sýrii a Iraku zorganizuje v apríli konferenciu, na ktorej sa bude diskutovať o tom, ako členské štáty riešia otázku navrátilcov z bojísk v Iraku a Sýrii, vrátane ich žien a detí.

EK zriadila sieť odborných stredísk v oblasti kybernetickej bezpečnosti a výskumné a odborné stredisko pre kybernetickú bezpečnosť. V prvom štvrťroku 2018 EÚ na túto sieť vyčlenení 50 miliónov eur. Ďalších päť miliónov eur pôjde na posilnenie dešifrovacích kapacít policajnej agentúry Europol.

 

Pokiaľ ide o ochranu verejných priestranstiev, EK informovala, že sa zintenzívňuje spolupráca medzi súkromnými prevádzkovateľmi verejných priestranstiev, ako sú dopravné uzly, štadióny a nákupné centrá, a miestnymi a regionálnymi orgánmi. Cieľom je lepšia výmena informácií a usmernení v oblasti odhaľovania hrozieb, ako aj testovanie nových technológií a bezpečnostných riešení. Spolupráca s požičovňami automobilov má preskúmať spoločné opatrenia, vďaka ktorým by si teroristi mohli ťažšie požičať automobily na spáchanie útokov.

 

V januári chce komisia zverejniť súbor nástrojov pre bezpečnosť, ktorý by mal poskytnúť vodičom nákladných vozidiel, prepravným spoločnostiam a iným zainteresovaným stranám usmernenia, ako postupovať v prípade teroristických hrozieb. V rámci tohto úsilia Výbor regiónov pripravuje na 8. marca konferenciu s primátormi miest z celej Európy.

 

V stredajšej správe sa bilancuje aj pokrok dosiahnutý v oblasti výmeny informácií, financovania terorizmu, výskumu v oblasti bezpečnosti a bezpečnosti leteckej prevádzky. Komisia vyzvala Radu EÚ a Európsky parlament, aby v nadchádzajúcich týždňoch dosiahli dohodu o Európskom systéme pre cestovné informácie a povolenia (ETIAS) a o návrhoch na posilnenie Schengenského informačného systému (SIS).reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok