Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. nov. 2020Denisa
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Huwei môže budovať 5G sieť v Európskej únii.
Huwei môže budovať 5G sieť v Európskej únii.
30.01.2020 15:49 Zaujímavosti
Európska komisia rozhodla, že Huawei môže v Európe budovať 5G siete
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.01.2020 15:49 Zaujímavosti

Európska komisia rozhodla, že Huawei môže v Európe budovať 5G sieteČínska technologická spoločnosť Huawei nebude vopred vylúčená z budovania sietí piatej generácie na základe všeobecných regulácií na úrovni EÚ. Spoločnosť sa tiež zúčastní budovania novej siete vo Veľkej Británii napriek antikampane zo strany USA.


Bezpečnostný manuál stanovuje štandardy implementácie 5G technológií v krajinách EÚ. Sprísnenie požiadaviek síce zrejme sčasti znevýhodní čínske technologické spoločnosti, no taktiež ich vopred nevylúči z výberového konania dodávateľov 5G infraštruktúry.

 

Európska komisia vyzdvihla suverenitu

Rozhodnutie bolo ohlásené v čase, keď nemecký denník zverejnil správu o údajnom dôkaze, že spoločnosť Huawei priamo spolupracuje s čínskymi bezpečnostnými orgánmi. Podľa správy pochádza táto informácia z tajného dokumentu Spojených štátov amerických, ktorý bol odovzdaný nemeckým bezpečnostným orgánom na konci minulého roka.

 

Predstavitelia Nemecka svoj postoj nezmenili

"Spoločnosť Huawei Technologies nikdy neurobila a neurobí kroky, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť dát a sietí svojich zákazníkov. Správa nemeckého denníka obsahuje nepodložené tvrdenia bez dôkazov, ktoré jednoznačne odmietame," reaguje výrobca telekomunikačných technológií v oficiálnom stanovisku. Podľa verejných zdrojov zatiaľ vysokí predstavitelia Nemecka, vrátane Angely Merkelovej, svoj postoj nezmenili. Huawei sa tak predbežne bude môcť uchádzať o zmluvu na budovanie nemeckej siete 5G.  

 

 

Postoj Spojených štátov

Spojené štáty už dlhodobo vyvíjajú výrazný tlak na svojich spojencov, čo dokazuje aj prítomnosť amerických delegácií v Európe. Lobisti pod vedením vysokých predstaviteľov Trumpovho kabinetu sa snažia o úplne vylúčenie Huawei zo súťaže o európske siete 5G. Zatiaľ však nič nenaznačuje tomu, že spoločnosť nebude o zmluvy na európske 5G siete súťažiť.

 

Huawei sa zúčastní budovania britskej siete

Podľa oficiálneho vyhlásenia britskej vlády budú môcť operátori využívať 5G infraštruktúru čínskeho výrobcu pri bežnej prevádzke prakticky bez obmedzenia. Výnimky sa budú vzťahovať len na siete slúžiace strategickým objektom, akými sú napríklad vojenské základne, jadrové elektrárne alebo sieťové jadrá.

 

 

Spoločnosť Huawei je jednotka vo vývoji 5G

"Veríme, že rozmanitý dodávateľský trh a férová súťaž sú základom správnej funkčnosti sietí a inovácií. Aj vďaka tomu majú zákazníci záruku, že budú mať prístup k najlepším technológiám," komentoval Victor Zhang, viceprezident Huawei Technologies. V súčasnosti je spoločnosť považovaná za jednotku vo vývoji technológie 5G. Európskym dodávateľom konkuruje však aj výrazne nižšími cenami za dodanie, implementáciu a údržbu sieťovej infraštruktúry. Podľa stanoviska Johnsonovej vlády by krajina mala byť úplne pokrytá novými sieťami do roku 2025.

 

Bezpečnostný manuál 5G

Pri súčasnom nastavení obchodných a zahranično-politických vzťahov na svetovom trhu je za významné považované aj vydanie nového bezpečnostného manuálu EÚ ku výstavbe a prevádzke 5G sietí. Zo stanoviska Európske komisie vyplýva, že výrobcovia nebudú vopred vylúčení z budovania nových sietí na základe všeobecných regulácií. Predpokladá sa, že takéto opatrenia zostanú v blízkej budúcnosti výhradne v kompetencii členských štátov.

 

Viac sa dozviete v článku "Môže spôsobovať 5G sieť zdravotné problémy?" a v článku "Môže 5G sieť ovplyvniť naše zdravie?"

 

 reklama


Zdroj: netky Gabriela Nagyová

Foto:  Pexels, TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok