Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. máj. 2020Ferdinand
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračná foto
Ilustračná foto
08.06.2017 13:32 Zahraničie
Európska prokuratúra má nové pravidlá: Dohodli sa na nich členské štáty EÚ
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.06.2017 13:32 Zahraničie

Európska prokuratúra má nové pravidlá: Dohodli sa na nich členské štáty EÚBRUSEL/LUXEMBURG – Na úlohe a pravidlách fungovania úradu európskeho prokurátora (EPPO) sa dnes dohodli ministri spravodlivosti členských štátov EÚ.


Dve desiatky štátov schválili nariadenie upravujúce náplň a spôsob výkonu práce EPPO. Nariadenie ešte podlieha schvaľovaniu v europarlamente.

 

EPPO bude mať právomoc vyšetrovať a stíhať podvody poškodzujúce finančné záujmy EÚ, napríklad veľké cezhraničné daňové podvody. Mal by posilniť snahu únijných a národných justičných orgánov v boji proti podvodom a dopĺňať prácu Európskeho úradu na boj proti podvodom (OLAF) a Eurojustu, ktoré nie sú uspôsobené na stíhanie jednotlivých zločinov.

 

Úrad bude sídliť v Luxemburgu a bude pozostávať z dvoch zložiek. Únijnú zložku bude reprezentovať vedúci európsky prokurátor so zodpovednosťou za celý úrad. Druhou zložkou budú delegovaní európski prokurátori v jednotlivých členských štátoch. Tí budú viesť vyšetrovania a stíhania v súlade s únijnou i konkrétnou národnou legislatívou. Únijná zložka bude dohliadať na prácu delegovaných prokurátorov.

 

Vznik EPPO momentálne podporuje 18 členských štátov vrátane Slovenska. Zámer pridať sa k nim vyjadrili aj Rakúsko a Taliansko. Proti EPPO sú Dánsko, Holandsko, Írsko, Maďarsko, Malta, Poľsko, Švédsko a Spojené kráľovstvo.

 

Keďže založenie úradu nepodporujú všetky členské štáty, bude fungovať v režime posilnenej spolupráce. To znamená, že bude mať pôsobnosť len v tých štátoch, ktoré ho schvália. Napriek tomu by mal EPPO spolupracovať s členskými štátmi, ktoré za vznik úradu nehlasovali. Ak zmenia názor, môžu sa kedykoľvek k spolupráci pridať.

 

Nariadenie o fungovaní úradu podlieha schvaľovaniu v europarlamente. Presný dátum spustenia EPPO stanoví Európska komisia, ale nebude to skôr ako tri roky.reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok